Obecnie krajem, który inwestuje najwięcej pieniędzy w obronę są Stany Zjednoczone. Szacuje się, że ich wydatki stanowią połowę globalnie wydawanych w tym kierunku pieniędzy. Jednak być może już niedługo się to zmienić. Region Azji i Pacyfiku ma bowiem, do roku 2020, zacząć przeznaczać 533 miliardy dolarów rocznie na cele defensywne, co postawi ich bardzo blisko USA.

Mimo corocznego zwiększania środków na obronę o około 10% od ponad dwóch dekad, Chiny mogły pozostawiać wrażenie słabych. W 1989 wydały na wojsko jedynie 10 razy więcej niż Nowa Zelandia i od dłuższego czasu nie uczestniczyły w żadnym zbrojnym konflikcie. Wszystko jednak zmieniło się w roku 2010, kiedy państwo przyjęło agresywną postawę wobec terytorialnych roszczeń Japonii na Morzu Wschodniochińskim. A potem poszli nawet dalej, zastrzegając sobie 90% Morza Południowochińskiego.

Takie zachowanie przestraszyło Azję, która zaczęła przeznaczać więcej środków na obronę swojego terytorium. Dotyczy to takich państw jak Japonia, Korea Południowa, Wietnam, Indonezja, Filipiny czy Tajwan. I jeśli takowy trend utrzyma się dalej, Azja będzie wydawać rocznie aż 533 miliardy, z czego ponad połowa pójdzie na same Chiny.

Źródło: http://www.popularmechanics.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!