WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Badania nad sztuczna inteligencją napotykają na istotną przeszkodę

Żyjemy w świecie, w którym komputery są w stanie handlować na giełdzie prędzej niż jakikolwiek makler „na parkiecie” oraz pobić każdego ludzkiego gracza szachowego. Czym jeszcze nas zaskoczą?

Niemniej, jak się okazuje, nawet najmądrzejsza stworzona przez człowieka sztuczna inteligencja jest (przynajmniej według Yanna LeCuna, dyrektora centrum badań nad AI finansowanym przez Facebooka) stosunkowo głupia. W czym jesteśmy zatem lepsi niż maszyny?

Na przykład w „zdroworozsądkowej” umiejętności wykorzystania naszej wiedzy w nowych sytuacjach. Przykładowo, jeśli nie słyszymy całej treści rozmowy, możemy ze względną łatwością wypełnić „luki” poprzez interpretacje kontekstu rozmowy, czy charakteru naszego rozmówcy.

Według Brunona Olshausena, szefa Redwood Center for Theoretical Neuroscience na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, komputery nie są do tego zdolne. Twierdzi, że pamięć – i jej efektywne wykorzystanie – jest kluczowa do poznania otaczającego nas świata.

Ludzki mózg, jak tłumaczy naukowiec, nie pamięta wszystkiego co stało się danego dnia. Zamiast tego, tworzy swego rodzaju streszczenie i podkreśla najistotniejsze momenty. Ale to nie jedyna różnica. Na dobrą sprawę, nikt nie rozumie w jaki sposób działa mózg by tworzyć inteligencję. Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia przekazały Brain Initiative 300 milionów dolarów na zgłębienie tej kwestii, niemniej nawet strona projektu przyznaje, że „ludzki mózg pozostaje jedną z największych tajemnic w nauce i jednym z największych wyzwań medycyny”.

Według New York Times nieznane są mechanizmy prowadzące do wykonania prostych manualnych czynności, jak na przykład pisania, czy podnoszenia szklanki. Stuart Russell, naukowiec zajmujący się informatyką twierdzi, że ciężko jest również zrozumieć świadomość, czy poczucie odrębności. Badacz stwierdził, że nie ma teorii naukowej, która byłaby w stanie wyjaśnić na podstawie mapy połączeń nerwowych w ludzkim mózgu, jakie procesy skutkują powstawaniem świadomych doświadczeń. Innymi słowy, nie wiadomo w jaki sposób generowane jest to, co powszechnie uznajemy za inteligencję.

Olshausen twierdzi, że zaawansowana neurologia jest mniej więcej na tym samym poziomie, na jakim fizyka była w siedemnastym wieku. Jeszcze wiele czasu minie nim zrozumiemy ludzką inteligencję, a jeszcze więcej – nim będziemy w stanie ją odtworzyć. Naukowiec powiedział, że wciąż czekamy na Newtona neurologii. Jak twierdzi:

Jeśli zajmujesz się fizyką, ale wciąż nie masz dostępu do odkryć Newtona, nie jesteś nawet blisko zbudowania rakiety

Czekamy więc na geniusza, który wyjaśni nam istotę naszej jaźni…

[źródło i grafika: techinsider.io]