WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Bakterie wyprodukują samoskładający się plastik

Badacze z należącego do NASA Ames Research Center postanowili z pomocą bakterii rozwiązać problem z którym agencja boryka się od lat. Statki kosmiczne są ciasne a rakiety mają ograniczony udźwig – dlatego w kosmos można wziąć bardzo ograniczoną liczbę rzeczy. No a jak czegoś zabraknie, to zwykle nie ma jak tego braku uzupełnić.

Według naukowców, rozwiązaniem może być wyprodukowany przez nich samoskładający się plastik. Idea składania jest bardzo prosta. Plastik zagina się pod wpływem ciepła. Wystarczy więc narysować czarnym tuszem linie zgięć – czarny materiał szybciej nagrzeje się pod lampą emitującą podczerwień i voila: mamy gotowe pudełko albo kubek (a przynajmniej takie przedmioty udało się na razie badaczom uzyskać).

Użyty plastik to polimer P(3HB), który choć nie składa się aż tak dobrze jak rozważany w początkowej fazie badania polistyren, jest za to biodegradowalny. Jednak nawet ważniejszą cechą niż biodegradowolność jest fakt, że może on być także wytwarzany przez bakterie – a konkretnie przez genetycznie zmodyfikowane przez zespół pałeczki E. coli. Płaskich arkuszy plastiku prawdopodobnie nie będzie więc nawet trzeba zabierać ze sobą w kosmos, ale będą mogły zostać w razie potrzeby wytworzone już w trakcie misji. Warto przy tym pamiętać, że bakterie E. coli w naturze zamieszkują jelito, więc nie należy wykluczać możliwości przerobienia na piękny kubeczek odpadów, które normalnie zostałyby wyrzucone w przestrzeń kosmiczną.

Jeżeli komuś zabieranie w kosmos jakichś podejrzanych bakterii wydaje się złym pomysłem, to spieszę donieść, że ten sam zespół pracuje również nad wykorzystaniem bakterii do składania materiału (zamiast mechanizmu opartego na pochłanianiu promieniowania podczerwonego). Badacze z NASA zamierzają użyć sporów bakterii z rodzaju Bacillus, które kurczą się lub pęcznieją w zależności od wilgotności otoczenia, pracując w ten sposób jako miniaturowe siłowniki. Podobne rozwiązanie zostało niedawno użyte przez MIT do stworzenia inteligentnej tkaniny, przeznaczonej między innymi do wytwarzania oddychających ubrań.

[źródło i grafika: newscientist.com]