WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Bank konkurencją dla Android Pay

Android Pay to aplikacja zamieniająca telefon z technologią NFC (Near Field Communication) w zbliżeniową kartę płatniczą. Aplikacja pozwala na użycie jednocześnie kilku kart z różnych banków zarówno do płatności zbliżeniowych jak i do płacenia w innych aplikacjach. Obsługuje przy tym karty w czterech najpopularniejszych systemach: Visa, MasterCard, American Express oraz Discover. Podobne aplikacje to, również dostępna na Androida, Samsung Pay oraz przeznaczona dla telefonów z systemem iOS Apple Pay.

Powyższym programom wyrosła jednak konkurencja. I jest bardzo prawdopodobne, że to dopiero początek lawiny, która zmiecie ich dominację – przynajmniej w systemie Android. Na najbogatszym rynku na świecie, czyli w USA, pojawiła się możliwość płatności zbliżeniowych telefonem poprzez aplikację dedykowaną klientom konkretnego banku – Capital One. Bankowcy poszli tutaj na przekór trendom i aplikacja nie nazywa się Capital One Pay, tylko Capital One Wallet. Jest to rozwiązanie, które ma zachęcać klientów poczuciem bezpieczeństwa (ludzie zwykle mają większe zaufanie do swojego banku, niż do firm z branży IT), kosztem pewnej elastyczności. Program ten bowiem umożliwia obsługę wyłącznie kart wydawanych przez Capital One.

Choć w Polsce płatności NFC poprzez aplikacje od banków pojawiły się już dawno, to raczej ta sytuacja ani Google’a ani Samsunga nie bolała. Inaczej może być z bankowością w USA. Spośród popularnych systemów płatności zbliżeniowych telefonem bezpieczny może czuć się tylko Apple Pay, ponieważ Apple nie udostępnia aplikacjom firm trzecich możliwości korzystania z modułu NFC.

[źródło i grafika: recode.net]