Bateria litowo-jonowa jest aktualnie najpopularniejsze w różnego typu gadżetach. Jest ona też najlepszym wyjściem, jakie aktualnie jest stosowane w elektronice. Jednakże coraz bardziej prawdopodobne staje się wprowadzenie baterii czysto litowych, które mogą zwiększyć nawet dwukrotnie żywotność sprzętu. Wszystkie baterie składają się z 3 podstawowych rzeczy: elektrody, anody i katody. Aktualnie lit obecny jest tylko w elektrolicie baterii, niestety nie na elektrodzie. W innych przypadkach, nie było możliwe działanie baterii.

W badaniu opublikowanym w Nature Nanotechnology, naukowcy dodali warstwy węgla na anodach litowych. Są one grubości zaledwie 20nm. Wystarczy ona, aby uniknąć zwykłego zniszczenia anody i zapewnia poprawne działanie takiego rozwiązania. Guangyuan Zheng, jeden z naukowców, wyjaśnia:

Znaleźliśmy sposób, aby ochronić lit od problemów, które nękały nas tak długo… W praktyce pozwala nam to na zwiększenie pojemności do nawet 4 razy. Możesz posiadać telefon, który wytrzyma 4 razy dłużej na baterii albo samochód elektryczny o zasięgu 483km (200mil), który kosztuje jedynie 25000$.

Jednakże nowa bateria ma też własne problemy. Żeby opłacała się jej produkcja musi mieć sprawność na poziomie 99,9%. Najnowsze baterie mają sprawność 96%, która po 100 cyklach spada jedynie do 50%. Przed naukowcami sporo pracy, jednakże bateria czysto litowa jest przyszłością.

 

Źródło: http://gizmodo.com/

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!