WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Bateria z nasion lucerny siewnej oraz z żywicy sosnowej

Współczesne baterie litowo-jonowe są bardzo dobre, ale wymagają mnóstwa zasobów i stwarzają problem dla środowiska. Stosując materiały wykonane z nasion lucerny siewnej i żywicy sosnowej, naukowcy stworzyli ciekawą alternatywę. Badania zostały opisane w ChemSusChem.

Daniel Brandell, jedna z osób odpowiedzialnych za projekt, mówi:

Uważamy, że nasze odkrycie może otworzyć wiele drzwi do bardziej energooszczędnych oraz przyjaznych środowisku rozwiązań dla akumulatorów.

Akumulatory litowo-jonowe są idealne do zastosowania w wielu produktach- mają wysoką zawartość energii, ale wiąże się z nimi kilka problemów. Zasoby litu są ograniczone i nie wiadomo na jak długo starczą. Jest także bardzo trudno odzyskać ten pierwiastek z materiałów nieorganicznych używanych do wytwarzania baterii. Na dodatek akumulatory litowe zawierają inne, jeszcze rzadsze materiały, które są trudne do zastąpienia.

W swojej najnowszej publikacji naukowcy prezentują całkiem nowy rodzaj baterii. Bazuje ona na odzysku litu oraz odnawialnym materiale biologicznym, który ma zawartość energii odpowiadającej tej w odpowiednikach litowo-jonowych. Poszczególne części wykonane są z odnawialnych, organicznych biomateriałów, wykonanych z nasion lucerny siewnej oraz żywicy sosnowej. Mogą być one poddane recyklingowi, który wymaga małych nakładów energii i nie potrzebuje trujących substancji chemicznych. Naukowcy wykazali także, że lit z odzysku używany do stworzenia nowej baterii zapewnia 99% energii w porównaniu do oryginału. Użycie biomateriałów rozwiązuje problemy ekologiczne i sprawia, że zaprezentowane rozwiązanie jest bardzo opłacalne w produkcji.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Daniel Brandell