BBC Micro:Bit to mały komputer wielkości karty kredytowej, który opracowano głównie z myślą o dzieciach, by podwyższyć ich zainteresowanie programowaniem czy podstawowym hakowaniem. Projekt ten okazał się tak dużym sukcesem, że BBC zamierza rozszerzyć swoją działalność w tej kwestii poza obszary Wielkiej Brytanii.

Spójrzmy na statystyki przemawiające za tym ogromnym sukcesem. Ponad 13 milionów wyświetleń oficjalnej strony projektu, symulator kodu BBC Micro:Bit został użyty 10 milionów razy, a 2 miliony różnych projektów zostało załadowanych do poszczególnych jednostek. Liczby te robią wrażenie, choć lwią część sukcesu należy zawdzięczać temu, że Micro:Bit oddany został milionowi siódmoklasistów (11-12 lat) za darmo.

Komputerek był również dostępny w zwykłej sprzedaży dla pozostałych osób i projekt wygenerował potężną sumę pieniędzy, wystarczającą do uruchomienia oddzielnego programu przez BBC. Mowa tu o Micro:Bit Educational Foundation, który przez następne kilka miesięcy będzie zasilany z zysków zebranych z tych małych urządzeń. Micro:Bit trafi również do innych państw europejskich, choć na celowniku są na razie tylko Dania wraz z Norwegią. Fundacja zapowiada też wyjście w 2017 roku na rynki amerykańskie i chińskie, a stamtąd podejrzewam, że pozostanie niedaleka droga do zawitania Micro:Bit w Polsce. Grono programistów może powoli zacząć się powiększać.

źródło: engadget.com | zdjęcie: digitaltrends.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej