WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

BBC testuje iPlayera kontrolowanego myślą

BBC właśnie przystąpił do testów odtwarzacza, w którym można zmieniać kanały za pomocą własnego umysłu. Poważnie.

Gigant medialny połączył siły z prężną firmą This Place, zajmującą się – między innymi – pracami nad interface użytkowników, wszystko po to by stworzyć nową, eksperymentalną aplikację.

Użytkownik ma do dyspozycji nałożoną na głowę aparaturę EEG (elektroencefalograf), która poprzez dwa niewielkie czujniki (w okolicach ucha oraz czoła) mierzy aktywność elektryczną mózgu. Korzystający ze sprzętu może wybrać dwie formy aktywności – medytację oraz koncentrację. Na ekranie monitora aplikacja wyświetla pasek który ukazuje jak duży poziom koncentracji aktualnie „wytwarza” podpięty do programu umysł.

p02tvt34

Sama apka polega – jak na razie – na wyborze interesującego nas kanału telewizyjnego. Robi się to bardzo prosto – co 10 sekund automatycznie zmienia się aktualnie „podświetlony” program. Jeśli użytkownik chce oglądać właśnie ten obecnie zaznaczony, wówczas „natęża” umysł, zaś aparatura rejestrując taki nagły wzrost koncentracji, uruchamia kanał. Z jednej strony jest to wygodne, bo można cyrkulować między programami wyłącznie przy pomocy myśli, z drugiej – jeśli takich kanałów jest więcej a każdy jest podświetlany przez 10 sekund, znalezienie właściwego może potrwać dość długo.

p02tvtcj

Jak na razie całe to rozwiązanie jest dość proste, urządzenie jest dopiero prototypem i znajduje się w fazie testowej – lecz przy odpowiednim rozwinięciu tego ciekawego pomysłu, może być to potencjalna „technologia jutra”.

[źródło i zdjęcia: BBC]