WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Nie będzie konieczny upgrade Windows Server w przypadku korzystania z procesora Skylake

W styczniu Microsoft ogłosił, że właściciele komputerów wykorzystujących procesory Skylake muszą w przeciągu 18 miesięcy zaktualizować system do Windowsa 10 , a użytkownicy Intel Kaby Lake – ze względu na fakt, że wypuszczone zostaną w przyszłym roku, będą mogli liczyć na wsparcie tylko z Windowsem 10.

W związku z tym pojawiło się pytanie: co z użytkownikami Windows Server 2008 (bazującym na Viście), Windows Server 2008 R7 (Windows 7) Windows Server 2012 (Windows 8), Windows Server 2012 R2 (Windows 8.1) i Windows Server 2016 (Windows 10)? Które wersje systemów serwerowych będą wspierały Skylake i Kaby Lake, a którzy operatorzy serwerów będą musieli upgrade’ować system do Windows Server 2016?

W tym tygodniu Microsoft rozwiał (przynajmniej niektóre) wątpliwości. Pomimo tego, że systemy wspomniane wyżej mają liczne cechy wspólne, odpowiedź okazała się nieco inna.

W przypadku systemów serwerowych, polityka wsparcia jest zgodna z mainstreamem i przedłużonymi cyklami wsparcia. Każdy system operacyjny ma 5 lat suportu „mainstreamowego”, podczas którego wsparcie rozszerzane jest o nowe procesory i chipsety. Z kolei w ciągu następnych 5 lat („extended support”) – zakres wspieranych urządzeń nie powiększa się.

2008 i 2008 R2 są poza mainstreamowym supportem, w rezultacie Skylake (i nowsze) procesory nie otrzymają wsparcia. W przypadku 2012 i 2012 R2 będzie ono zapewnione do 9 stycznia 2018 roku. W efekcie producenci mogą poprosić o certyfikację sprzętu produkowanego do tego czasu. Innymi słowy, wyżej wspominane systemy będą wspierały procesory Skylake, Kaby Lake, a być może nawet Cannonlake. Po tej dacie tylko Windows Server 2016 będzie wspierany mainstreamowo, czyli procesory wypuszczane później będą mogły musiały pracować z tym właśnie systemem.

Takie podejście wydaje się stosunkowo przejrzyste – aż szkoda, że nie zawsze wygląda to  tak samo przy 7 i 8.1. Użytkownicy Windows 8 (nie mówiąc o 7), już teraz muszą zaktualizować swoje systemy do Windows 8.1 jeśli chcą otrzymywać pełne wsparcie (Microsoft wymaga, by najnowszy Service Pack został zainstalowany w przeciągu dwóch lat od jego wydania, natomiast Windows 8.1 jest traktowane tak jakby było Service Packiem ze względu na kwestie związane ze wsparciem). Windows 8.1, jak Windows Server 2012 jest wspierane „mainstreamowo” do 9 stycznia 2018, więc można się spodziewać, że dla procesorów Skylake, Kaby Lake, a może również Cannonlake również będzie oferowana pomoc przy tym systemie.

[źródło i grafika: arstechnica.com]