WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Bezzałogowy statek DARPA zapoluje na łodzie podwodne

40 metrowa bezzałogowa łódź podwodna DARPA zostanie oficjalnie przechrzczona  7 kwietnia. Już teraz jednakże znajduje się w zbiorniku wodnym niedaleko Portland.

Dron nazwany został ACTUV, co jest skrótem od Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel. Podczas wstępnych testów maszyna ta osiągnęła maksymalną, przewidywaną prędkość 50 kilometrów na godzinę. Nie jest to może zawrotna wartość, ale zadaniem tego sprzętu nie jest przewożenie ludzi po oceanach, wręcz przeciwnie – nie ma tam być ani jednej ludzkiej istoty. ACTUV ma zająć się detekcją wrogich łodzi podwodnych, nawet tych, które nie wydają żadnego dźwięku.

Po natknięciu się na łódź podwodną, ACTUV może zacząć ją śledzić i przekazywać informacje o niej do centrum dowodzenia. Do potencjalnych zadań tego drona należeć ma również wykonywanie misji rekonesansowych oraz dostarczanie zasobów w odpowiednie miejsca.

Zanim jednak ACTUV trafi do naszych oceanów, przejdzie testy na otwartej wodzie w Kalifornii. Ma to mieć miejsce podczas najbliższych wakacji.

[źródło i grafika: engadget.com]