Kardiolodzy w Los Angeles opracowali nową technikę terapii genowej, która pozwala na przekształcenie pracujących komórek serca w komórki, które regulują tętno. Procedura ta, opisana dzisiaj w Science Translational Medicine, przywraca u świń normalny rytm serca na dwa tygodnie. Zazwyczaj używa się do tego mechanicznych rozruszników serca. Naukowcy twierdzą, że eksperyment może doprowadzić do nowej terapii, która uratuje życie osobą, które cierpią na infekcje powstałe w następstwie po wszczepieniu tradycyjnego rozrusznika.  Eduardo Marbán, kardiolog w Instytucie Cedars-Sinai Heart, mówi:

Udało nam się, po raz pierwszy na świecie, stworzyć biologiczny rozrusznik serca, używając minimalnie inwazyjnych metod. Pokazaliśmy także, że wystarcza on do codziennego życia. Także operacja na otwartym sercu nie jest wymagana do jego wszczepienia.

W badaniu, naukowcy wstrzyknęli gen Tbx18 do serc świń. Owy gen, który znajduje się także u ludzi, przeprogramowuje niewielką część komórek serca w komórki, które emitują impulsy elektryczne i napędzają działanie serca. Obszar, w którym następuje zmiana, jest bardzo malutki, porównywany jest do ziarna pieprzu.

„Byliśmy w stanie sprawić, aby biologiczny rozrusznik zaczął działać w ciągu 48h”.

Aby uzyskać zamierzony efekt, naukowcy wysłali zmodyfikowanego wirusa do prawej komory sera. Został on stworzony specjalnie, aby nie mógł się replikować- nie będzie się rozmnażał ani rozprzestrzeniał po organizmie. Ogólnie rzecz biorąc, u świń, u których zastosowano tą metodę, zanotowano wzrost częstości akcji serca, który pozwolił im stać się niezależnymi od mechanicznych rozruszników. Dla porównania, u świń, u których nie zastosowano terapii, mechaniczny rozrusznik był odpowiedzialny za ponad 40% uderzeń serca.

Niestety, jest też jeden problem- po dwóch tygodniach biologiczny rozrusznik przestawał działać. Naukowcy twierdzą jednak, że ten okres to nie jest jakaś magiczna pułapka, z pewnością będą w stanie przedłużyć kurację.

 

Źródło: http://www.theverge.com/

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej