WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Biostar Racing Z490GTA EVO

Podsumowanie testu Biostar Racing Z490GTA EVO

Płyta powinna w Polsce kosztować ok. 1200-1300 zł. Zapowiadała się ona naprawdę nieźle – 16 fazowa sekcja zasilania, dobre wyposażenie czy możliwości. Skończyło się jednak niezbyt dobrze.

Płyta ma przyciski startu, restartu, czyszczenia CMOS czy switch do zmiany BIOSu. Dwa gniazda M.2 mają radiatory (choć działają średnio) oraz złącza PCI-E są wzmacniane. 16 fazowa sekcja zasilania w tej cenie też robi wrażenie. Producent nie zapomniał też o sporej ilości złączy 4 pin czy RGB i ARGB.

Natomiast w praktyce tak dobrze nie jest. 10900K pod obciążeniem po chwili obniża taktowanie z 5,0 GHz do 4,5-4,6 GHz czy nawet 4,1 GHz przy testach wielowątkowych – moim zdaniem ma to związek z temperaturą sekcji – jak dochodzi do 70°C przy mierzeniu kamerą termowizyjną to od razu taktowanie jest obniżane. Tylny port USB 3.2 nie współpracuje ze stacją dokującą, nie jest nawet oznaczony odpowiednio. Anteny WiFi są podciągnięte do odpowiedniego złącza, ale samej karty sieciowej WiFi nie ma. Brakuje mi też złącza USB-C na PCB do podłączenia takiego złącze z obudowy. Także samo podkręcanie 10900K jest praktycznie niemożliwe – BIOS ma mało opcji i nie reagował na żadną zmianę taktowania powyżej 5,1 GHz.

Żeby być uczciwym sprawdziłem jak płyta działa jeszcze z procesorem 10600K. Bez OC procesor ustawia się na 4,8 GHz i taktowanie jest trzymane przez trzy testy wielowątkowe Cinebench R20 puszczane pod rząd. Potem zaczyna spadać. Ma to znowu związek z temperaturami wokół sekcji – osiągają one na kamerze termowizyjnej 70°C to taktowanie zaczyna spadać. W BIOSie ponownie nie da się podkręcić procesora – niby target zmienia się na 5,0 GHz, napięcie też ale podczas testów Cinebench dalej wynosi ono 4,8 GHz.

Płyta ma ewidentnie więc problemy z temperaturami sekcji zasilania – jest 16 faz ale najwyraźniej chłodzenie jest za słabe, żeby przez dłuższy czas trzymać wysokie taktowania. Także firma musi wydać nowy BIOS, który całkowicie zmieni kwestie podkręcania – przy obecnym nie mam pojęcia jak zwiększyć taktowanie procesora, a to aż tak ciężkie nie powinno być. Płyta jest z pewnością krokiem w przód Biostara, ale do polecenia ciągle brakuje jeszcze dopracowania sporej ilości rzeczy.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.

Spis treści:
WRÓĆ DO STRONY 1
Pokaż cały spis treści
WRÓĆ DO STRONY 1