WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Bird najszybszym startupem z miliardem dolarów na koncie

Startupy to coś, co zdecydowanie rewolucjonizuje rynek od kilku lat. Przykładem tego jest Bird, który głównie w miastach na terenie Stanów Zjednoczonych, stworzył innowacyjny wręcz sposób transportu. Nic więc dziwnego, że jest najszybszym startupem, który może pochwalić się swoją wyceną sięgającą miliarda dolarów.

Najpierw przybliżę może, czym dokładnie jest Bird, bo w Polsce raczej trudno trafić na informację o nim. Startup stworzył na swój użytek dwa najważniejsze elementy działalności. Mowa o aplikacji na telefony oraz serii hulajnóg elektrycznych, które wyposażono w zabezpieczenia połączone z aplikacją. Ta pozwala swoim użytkownikom na wykupienie subskrypcji, w ramach której będziemy mogli znajdować, a następnie odblokowywać losowo rozsiane po miastach hulajnogi na swój użytek. Możemy dojechać z punktu A do punktu B na niej, a następnie zostawić ją w losowym, ale bezpiecznym miejscu. Tym samym inny użytkownik może ponownie ją odblokować i właśnie w ten sposób powstaje nieskończona pętla… którą od czasu do czasu trzeba podładować, czym zajmuje się specjalna ekipa.

Czytaj też: Japońskiemu startupowi marzy się sztuczny deszcz meteorytów

Pomysł jest wręcz rewolucyjny, co docenili nie tylko początkowi inwestorzy, ale również obecni użytkownicy Bird. Ci pierwsi mają jednak nieco większy wpływ na rozwój tego startupu, który chce nadal się rozwijać. Oczywiście w swój sposób, czyli zapewniając skutery i wsparcie aplikacji na terenie innych miast. Obecnie wartość Bird oficjalnie wynosi 1 miliard dolarów, choć niektóre źródła mówią o całych 2 miliardach, na które składają się zakończone sukcesem zbiórki oraz wpłaty od inwestorów. Bird wpisał się tym samym na karty historii, będąc pierwszym startupem, który w mniej, niż 15 miesięcy może pochwalić się taką wyceną. Zaraz za nim w rankingu jest Desktop Metal z nieco ponad 21 miesiącami w drodze ku 1 miliardowi.

Polski startup pozyskał 4,5 miliona złotych na rozwój

Źródło: QZ
Zdjęcia: Bird