WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Bitcoin uniknął rozpadu na dwa blockchainy

Temat wprowadzenia Segregated Witness dla kryptowaluty Bitcoin pojawia się już od długiego czasu i osoby zaznajomione z tematem pewnie mogą być zaskoczone tym, że wygląda na to, iż BTC uniknęło rozpadu na dwa blockchainy.

Od wielu miesięcy SegWit jest bodaj najbardziej popularnym tematem dotyczącym kryptowalut i nic dziwnego, bo miałby on być rozwiązaniem na największy problem Bitcoina, czyli jego trudności ze skalowalnością. Kopalnie bitcoinowe zasygnalizowały swoje wsparcie dla Bitcoin Improvement Proposal, unikając jednocześnie rozpadu na dwa blockchainy. Kopalnie te są reprezentacją sieci operatorów komputerowych, którzy zabezpieczają publiczny łańcuch wszystkich transakcji BTC.

BIP 91 jest pierwszym krokiem w kierunku ulepszenia Bitcoina poprzez wprowadzenie oprogramowania zwanego SegWit2x. W piątek, wsparcie dla BIP 91 osiągnęło niemalże 100%, przekraczając wymagany próg o 20%. Niepokój, jaki rozpad Bitcoina wprowadza w społeczności kryptowalutowej, wpłynął również na wartość BTC, która po zanotowaniu rekordowych trzech tysięcy dolarów, spadła nawet do 1830 dolarów, wczoraj osiągając mniej więcej poziom 2600 dolarów.

Kontrowersyjna aktualizacja miałaby rozwiązać problem Bitcoina z przetwarzaniem milionów transakcji dziennie, co jest spowodowane nie nadążeniem rozwoju sieci BTC za tempem wzrostu zainteresowania najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą. Przed wprowadzeniem BIP 91, wielu inwestorów obawiało się, że działania mające na celu rozwiązanie problemów ze skalowalnością BTC spowodują rozłam kryptowaluty na dwie oddzielne, ponieważ różne kopalnie miały różną wizję na temat tego, jak protokół usprawnić. Wygląda jednak na to, że uda się tego uniknąć.

źródło: venturebeat.com | zdjęcie: coindesk.com