WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Bitwa jutlandzka opowiedziana przy pomocy animacji

Jeśli ktoś lubi historię, a w szczególności bitwy morskie, które rozegrały się na przestrzeni ostatniego wieku to koło tego materiału nie może przejść obojętnie. W piękny, animowany sposób ukazana została bitwa jutlandzka, która rozegrała się dokładnie 100 lat temu, czyli 31 maja – 1 czerwca 1916 roku.

Pierwsze i jedyne tak ważne starcie w historii I Wojny światowej było potyczką dwóch flot – brytyjskiej oraz niemieckiej, które rozegrane zostało na Morzu Północnym, nieopodal wybrzeży Danii. 151 statków brytyjskich oraz 99 niemieckich wymieniało się dniem i nocą ogniem, przy okazji manewrując w bardzo skomplikowany sposób. Ponad 7 tys osób zmarło, zniszczono aż 20 statków i te oto wideo, do którego głosu użycza Nick Jellicoe – jego dziadek był admirałem walczącym w samej bitwie. Wszystkie szczegóły w postaci zwrotów akcji, manewrów czy problemy komunikacyjne opowiedziane zostały w tym pięknie wyglądającym materiale.

W ramach ciekawostki pragnę zaznaczyć, że każda ze stron – niemiecka oraz brytyjska ogłosiły ze swojej strony zwycięstwo. Niemcy wyrządzili Brytyjczykom więcej strat, pomimo swojej mniejszej liczebności, ale ostatecznie przeciwnicy zyskali dzięki tej bitwie kontrolę nad tą częścią morza.