Jeśli ktoś lubi historię, a w szczególności bitwy morskie, które rozegrały się na przestrzeni ostatniego wieku to koło tego materiału nie może przejść obojętnie. W piękny, animowany sposób ukazana została bitwa jutlandzka, która rozegrała się dokładnie 100 lat temu, czyli 31 maja – 1 czerwca 1916 roku.

Pierwsze i jedyne tak ważne starcie w historii I Wojny światowej było potyczką dwóch flot – brytyjskiej oraz niemieckiej, które rozegrane zostało na Morzu Północnym, nieopodal wybrzeży Danii. 151 statków brytyjskich oraz 99 niemieckich wymieniało się dniem i nocą ogniem, przy okazji manewrując w bardzo skomplikowany sposób. Ponad 7 tys osób zmarło, zniszczono aż 20 statków i te oto wideo, do którego głosu użycza Nick Jellicoe – jego dziadek był admirałem walczącym w samej bitwie. Wszystkie szczegóły w postaci zwrotów akcji, manewrów czy problemy komunikacyjne opowiedziane zostały w tym pięknie wyglądającym materiale.

W ramach ciekawostki pragnę zaznaczyć, że każda ze stron – niemiecka oraz brytyjska ogłosiły ze swojej strony zwycięstwo. Niemcy wyrządzili Brytyjczykom więcej strat, pomimo swojej mniejszej liczebności, ale ostatecznie przeciwnicy zyskali dzięki tej bitwie kontrolę nad tą częścią morza.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej