[Artykuł sponsorowany]

Internet jest uważany za podstawowe i zarazem największe na świecie źródło informacji. Za jego pomocą możemy bowiem uzyskać dostęp do większości zgromadzonych zasobów. Do większości, ale niestety nie do wszystkich. Wbrew pozorom, Internet nie jest bowiem medium powszechnie i bez ograniczeń dostępnym dla każdego użytkownika. Niektóre zgromadzone w nim materiały mają bowiem ograniczony dostęp, który pozwala na ich wyświetlanie jedynie użytkownikom pochodzącym z danego kraju lub regionu geograficznego. Takie ograniczenia nazywa się właśnie blokadami regionalnymi.

Jakie zasoby są blokowane za pomocą blokad regionalnych?

Na blokady regionalne możemy natknąć się właściwie w każdym miejscu w sieci: oglądając filmy i teledyski na Youtube, słuchając muzyki na portalach streamingowych, pobierając ebooki, a nawet czytając artykuły umieszczone na popularnych serwisach informacyjnych. Ogromną bolączką Internautów jest także blokowanie dostępu do płatnych usług, które mimo, że wykupione przez danego użytkownika, przestają być dla niego widoczne po wyjeździe za granicę, np. do pracy czy na wakacje. Oznacza to, że np. polska telewizja online za granicą będzie niedostępna i chcąc ją obejrzeć otrzymamy komunikat o blokadzie. Podobnie będzie z usługami zagranicznymi – nie obejrzymy ich wcale lub otrzymamy dostęp do okrojonej oferty.

Wbrew pozorom, blokady regionalne nie dotyczą jedynie dostępu do określonych materiałów zgromadzonych w Internecie. Znajdziemy je bowiem także na fizycznych nośnikach informacji, np. na płytach DVD, które posiadają zabezpieczania umożliwiające ich odczytanie tylko w urządzeniach zakupionych w danym kraju lub regionie. Blokady regionalne dotyczą także kartridżów do drukarek, które w konsekwencji będą pasowały tylko do urządzeń sprzedawanych w danym kraju lub na określonym rynku regionalnym.

Także producenci smartfonów i tabletów pomyśleli o ograniczeniu ich dystrybucji tylko na określone kraje lub regiony geograficzne. Dowodem blokad regionalnych w przypadku telefonów komórkowych jest np. napis „European SIM card only”, który informuje użytkownika, że dane urządzenie będzie działało tylko z europejską kartą SIM.

Jak działają blokady regionalne?

Każdy komputer, tablet lub smartfon łącząc się z Internetem posiada do siebie przypisany indywidualny numer IP. To właśnie za jego pomocą serwer, na którym znajduje się dany materiał, identyfikuje kraj, z którego dany użytkownik próbuje uzyskać dostęp do zgromadzonej na nim treści. Taka identyfikacja nosi miano geolokalizacji. Jeśli natomiast określony materiał jest objęty ograniczeniem za pomocą blokady regionalnej, zamiast niego oczom użytkownika ukaże się informacja mówiąca, że ta treść jest niedostępna w jego kraju. Taka sytuacja jest bardzo niekomfortowa i wielu użytkowników Internetu słusznie zadaje sobie pytanie, dlaczego określone materiały można oglądać tylko w niektórych krajach lub regionach geograficznych.

Z czego wynikają blokady regionalne?

Wbrew pozorom powodem istnienia blokad regionalnych nie są prawa autorskie. Okazuje się bowiem, że ograniczenie dostępu do danych treści tylko dla określonych krajów lub regionów jest bardzo dochodowym interesem dla właścicieli określonych treści. Mogą oni bowiem sprzedawać do nich dostęp niezależnie dla poszczególnych krajów, tym samym różnicując stawkę. Dzięki temu, firma ma okazję zarobić znacznie więcej na sprzedaży swoich materiałów niż miałoby to miejsce w przypadku sprzedaży swoich treści od razu na rynek globalny.

Podobnie jest w przypadku telefonów komórkowych. Ceny za zakup tego samego urządzenia są bowiem bardzo zróżnicowane i konkretny model często można kupić znacznie taniej w danym kraju niż wynosi jego cena w innym. Aby zapobiec masowym zakupom swoich urządzeń, np. w krajach azjatyckich, producenci nakładają więc na nie blokady, które sprawiają, że poza tymi krajami urządzenie będzie bezużyteczne. Ma to na celu przekonanie użytkowników do kupowania telefonów na swoich rodzimych rynkach. Podobnie jest w przypadku wkładów z tuszem do drukarek, które będą pasowały tylko do urządzeń przeznaczonych do dystrybucji na danym rynku.

Jak obejść blokady regionalne?

Obejście ograniczeń regionalnych nie jest trudnym zadaniem, z którym z pewnością poradzi sobie każdy obeznany w informatyce użytkownik. Wiedząc bowiem, że serwer rozpoznaje miejsce, z którego łączymy się z nim za pomocą unikalnego numeru IP, aby uzyskać dostęp do zablokowanych dla nas treści wystarczy zmienić numer IP na pochodzący z kraju, w którym dana treść jest dostępna. Jak to zrobić? Możemy skorzystać z proxy lub znacznie lepszego rozwiązania – VPN.

VPN pozwala na szyfrowane połączenie z internetem ze zmienionym adresem IP. Chcąc więc uzyskać np. dostęp do treści widocznych tylko na terenie USA, wystarczy wybrać VPN zlokalizowany właśnie w tym kraju. Dzięki temu serwer odczyta nasze IP jako pochodzące z USA i pozwoli nam na uzyskanie dostępu do danego materiału. Decydując się na obejście blokad regionalnych za pomocą VPN należy mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie darmowe rozwiązania tego typu dostępne w Internecie spełnią nasze oczekiwania. Posiadają one dużo ograniczeń lub jeśli są w pełni darmowe, to niestety sprzedają nasze dane – nie ma nic za darmo. Dlatego lepiej jest wydać kilka złotych miesięcznie i zdecydować się na płatny VPN.

[Artykuł sponsorowany]