WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Boeing ma kolejny problem z Dreamlinerami

Boeing zmaga się z kolejnym problemem dotyczącym modelu 787, czyli serii Dreamliner. Odkryty został problem z oprogramowaniem, który może spowodować nagłe wyłączenie generatorów, co z kolei mogłoby doprowadzić do utraty kontroli nad maszyną podczas lotu.

Problem w oprogramowaniu odkryty został w laboratorium podczas testów generatorów stosowanych w Dreamlinerach. W trakcie testów okazało się, że generatory elektryczne przełączają się w tzw tryb failsafe co każde 248 dni, czyli co 8 miesięcy.

787_electric-large

Testy wykazały, że wszystkie generatory stosowane w modelach 787 po 248 dniach ciągłej pracy wyłączą się automatycznie. Gdyby taka sytuacja miała miejsce w trakcie lotu, startu, czy lądowania skutki mogłyby być katastrofalne.

Zastosowano już tymczasowe rozwiązanie problemu, którym jest cykliczne wyłączanie systemów zasilania. Według zapisów Boeinga wszystkie maszyny znajdujące się w użyciu zostały wyłączone oraz ponownie uruchomione w ramach rutynowych prac konserwacyjnych.

Renton-737-Moving-Line-Opening-2002

Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie maszyny mogą dalej pełnić swoje funkcje, a w tym samym czasie specjaliści Boeinga pracują nad permanentnym rozwiązaniem problemu.

[źródło : www.techworm.net, www.theguardian.com, www.theverge.com, www.engadget.com ]