WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Boom mediów społecznościowych wśród osób starszych

Jeśli uważasz, że Internet nie jest przeznaczony dla osób starszych, powinieneś spojrzeć najnowsze dane na temat użytkowania mediów społecznościowych wśród amerykańskich emerytów.

Według Pew Research Center, w zeszłym miesiącu 35% wszystkich respondentów w wieku powyżej 65 lat stwierdziło, że ma konto na jednym z portali mediów społecznościowych.  Jest to wynik ponad trzykrotnie lepszy niż w 2010, gdy takiej odpowiedzi udzieliło jedynie 11% respondentów.

Oczywiście młodzi dorośli (grupa wiekowa 18-29) deklasują resztę z wynikiem 90% obecności w mediach społecznościowych. Ale o tym wie każdy. Natomiast jeśli chodzi o ludzi starszych, wciąż panuje stereotyp, że to technologia, która znajduje się poza ich światem. Tak teoretycznie było 10 lat temu – w 2005 roku tylko 2% respondentów zadeklarowało, że korzystają z mediów społecznościowych w jakiejkolwiek formie.

Nie ma jednej, konkretnej teorii, która wyjaśniałaby przyczynę takiego stanu rzeczy. Poprzednie raporty za możliwe powody uważają: chęć ponownego nawiązania kontaktu ze starymi przyjaciółmi, poszukiwanie wsparcia w związku z chronicznymi chorobami, czy po prostu poszukiwanie „mostu” nad luką międzypokoleniową.

Raport bazuje na 27 badaniach i 62 tysiącach wywiadów przeprowadzonych przez Pew Research Center pomiędzy marcem 2005, a lipcem 2015. Pełny tekst można znaleźć tutaj.

screen shot 2015-11-08 at 10.26.09 am

[źródło i grafika: businessinsider.com]