Na każdego sportowca przychodzi kiedyś czas. Każdy musi zawiesić swoje rękawiczki na haczyku i w końcu zejść ze sceny. Podobny przypadek dopadł nawet sztuczną inteligencję, która tak długo jak podłączona jest do zasilania, to w zasadzie śmierć czy starość jej nie dotyczy. AlphaGo, czyli najlepszy, wirtualny zawodnik gry Go, odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Wkrótce AlphaGo odejdzie z rywalizacyjnych rozgrywek w Go. Jego wyniki w tej dyscyplinie okazały się bardzo dobre, bo bot może się pochwalić między innymi pokonaniem najlepszego gracza na świecie – Ke Jie i to w trzyczęściowym spotkaniu. Zanim jednak pożegnamy się z tym AI, to Google zamierza wypuścić odpowiedni artykuł, w którym opowiedzą o tym, jak przygotowali bota do pojedynku z Ke Jie. Do tego opublikowane zostaną specjalne narzędzia, które pozwolą zobaczyć, jak bot odpowiedziałby na niektóre sytuacje na tablicy w Go.

AlphaGo zajmie się teraz czymś bardziej pożytecznym dla ludzkości. Mowa tutaj o pomocy przy tworzeniu leków, wynalezieniu sposobu na zredukowanie konsumpcji energii elektrycznej czy stworzeniu rewolucyjnych materiałów. To bardzo specyficzna ścieżka kariery – od sportowca do naukowca.

źródło: engadget.com | zdjęcie: deepmind.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej