WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Breakthrough Prizes przyznane, czyli o mniej znanych Noblach

Najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w naukowym światku są nagrody Nobla, jednak pod względem finansowym nie są one na pierwszym miejscu. W tym aspekcie zdecydowaną przewagę mają Breakthrough Prizes.

Statuetki, nazwane od słynnego wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla cieszą się ogromnym szacunkiem, a ich zdobywcy otrzymują 925 tysięcy dolarów. Mniejszy rozgłos zdobywają posiadacze Breakthrough Prizes, jednak ich portfele są zasilane kwotą ponad trzy razy większą, bowiem wynosi ona 3 miliony dolarów. Pierwsza gala odbyła się w 2012 roku z inicjatywy przedstawicieli Doliny Krzemowej oraz chińskich i rosyjskich miliarderów.

Tegoroczne rozdanie odbyło się w minioną niedzielę, przewodniczył jej komik Seth MacFarlane (twórca m.in. słynnego gadającego misia Teda), a transmisję wydarzenia można było śledzić na kanale National Geographic. Nagrodzono osiem przedsięwzięć, jednak stało za nimi o wiele więcej osób, niż mogłoby się wydawać. Oto sylwetki niektórych wyróżnionych:

  • Edward Boyden – kontrola aktywności neuronów przy pomocy światła
  • Karl Deisseroth – badania powiązane z dokonaniami Boydena
  • John Hardy – mutacje powodujące pierwsze objawy choroby Alzheimera
  • Helen Hobbs – wykrycie genów kontrolujących poziom tłuszczu i cholesterolu
  • Svante Pääbo – odszyfrowanie i rekonstrukcja genomów należących do Neandertalczyków
  • Ian Agol – postęp dokonany w dziedzinie topologii i teorii grup
  • Zespół 1377 naukowców – badania związane z neutrino, podstawową cząstką elementarną

W tym rok nagrodzono po raz pierwszy także ucznia liceum, Ryana Chestera. 18-latek otrzymał 400 tysięcy dolarów za swój film na Youtube. Materiał jest poświęcony teorii względności, a w jego przygotowaniu pomógł Ryanowi nauczyciel. Z tego względu 50 000$ trafi do opiekuna nastolatka, a 100 000$ do budżetu szkoły.

[Źródło i grafika: techinsider.io]