Bronie nowej generacji nadchodzą wielkimi krokami do rąk żołnierzy USA

Bronie nowej generacji Armia USA testy

Od 2022 roku Armia USA ruszy z kupowaniem nowej automatycznej broni dla piechoty w zastępstwie dla obecnie stosowanego karabinku M4 oraz M249. Mowa o zakupie przynajmniej 100000 sztuk broni.

Bronie nowej generacji dla Armii USA

Serwis Defense News donosi, że Wojsko USA już teraz otrzymało aż 15 egzemplarzy prototypowych karabinów, drużynowych karabinów automatycznych oraz 180000 sztuk amunicji od trzech firm: Sig Sauer, General Dynamics Ordnance i Textron Systems. Armia przyznała również kontrakt firmie Vortex Optics i L3/EoTech/Leopold-Stevens na zaawansowane systemy celownicze.

Bronie nowej generacji nadchodzą wielkimi krokami do rąk żołnierzy USA

Czytaj teżCiężarówka do przewożenia broni jądrowej przeszła crash-testy
Czytaj też: Nowy myśliwiec USA w ogniu kolejnych spekulacji
Czytaj też: Dlaczego firma SpaceX Elona Muska rozpoczęła współpracę z Pentagonem?

Pierwsze testy z ich użyciem zakończono we wrześniu, ale to dopiero początek wielkiego sprawdzania, które finalnie zakończy się wybraniem jednego prototypu i optyki. Wtedy Armia USA zacznie otrzymywać dostawy wybranej broni, która „trafi do 100000 najlepszych żołnierzy, którzy toczą bliską walkę z zagrożeniem”.

Nowy karabin wykorzystuje nowy pocisk o kalibrze 6,8 milimetra, zastępujący różne pociski kalibru 5,56 używane przez karabiny armii amerykańskiej od 1965 roku. Ten jest lżejszy, nowszy i cechuje go znacznie większy zasięg.

Czytaj teżObejrzyjcie siłę eksplozji największego niewybuchu z czasów II wojny światowej w Polsce
Czytaj też: Armia USA zwraca coraz większą uwagę na wyposażenie kobiet na froncie
Czytaj też: Przed tym mamy drżeć. Korea Północna ujawniła nową broń jądrową

Wersje karabinku i karabinu automatycznego będą w dużej mierze identyczne, a różnice sprowadzą się do elementów pokroju cięższej lufy, dwójnogu i lepszego zapasu amunicji.