WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Brytyjski rząd dofinansuje budowę elektrycznych układów napędowych

Brytyjski Morgan Motors kojarzy się Anglikom bardziej z drogimi, kolekcjonerskimi modelami samochodów, lub autami hybrydowymi, lecz nie jest to pełny wizerunek tego przedsiębiorstwa. Firma dostała właśnie potężny grant w wysokości sześciu milionów funtów (czyli 8,5 miliona dolarów) z przeznaczeniem na elektryfikację projektowanych aut – tamtejszy rząd planuje bowiem wspieranie produkcji szybkich, nowoczesnych i przede wszystkim przyjaznych dla środowiska pojazdów mechanicznych.

Pieniądze zostaną użyte głównie na rozwój fabryki w angielskim Malvern – jej infrastruktury badawczej, w szczególności działu R&D (czyli zajmującego się nowymi technologiami), na przyjęcie nowych pracowników i zwiększenie możliwości produkcyjnych. Jak tlumaczy główny menedżer, Steve Morris, firma przechodzi z paliw kopalnych na elektryfikację głównie z powodu sporego zanieczyszczania środowiska przez produkowane pojazdy – elektryczność znacząco zredukuje emisję CO2 oraz zmniejszy zużycie paliwa. Dodatkowo sprzedaż takich samochodów może spowodować wzrost zainteresowania klientów marką – przejście na „zieloną stronę mocy” może wywindować Morgan Motors do roli dużego gracza w dziedzinie ekologicznych wozów, który w przyszłości może poważnie zagrozić chińskiemu, szybko rozwijającemu się rynkowi „elektryków”. A może nawet – kto wie – również i samej Tesli Elona Muska.

Pierwszym elektrycznym modelem Morgana, będzie niewielki, oryginalny trójkołowiec, EV3 (na zdjęciu). Jeździć będzie dzięki małemu elektrycznemu motorkowi, który ma poruszać pojedynczym tylnym kołem, osiągając moc rzędu 101 koni mechanicznych – rezultatem będzie przyspieszenie od zera do setki w czasie sześciu sekund, maksymalna prędkość wyniesie zaś ok. 250 km/h. Tyle też wyniesie maksymalny zasięg pojazdu przed wystąpieniem konieczności ponownego naładowania akumulatorów.

Niestety jak na razie będzie to jedyny tego typu model – zaplanowany został sporo czasu przed otrzymaniem przez firmę rządowego grantu, dlatego też trafi do sprzedaży już pod koniec tego roku. Na kolejne elektryki będzie trzeba poczekać nawet do roku 2019.

morgan-ev3-concept-4

[źródło: digitaltrends.com; zdjęcia: architecturedesigntech.com]