Jak donosi BBC, Były Sekretarz Obrony Narodowej Zjednoczonego Królestwa, brytyjski program broni jądrowej może „stać się przestarzały” na skutek działań hakerskich. Co więcej, budżet na modernizację floty okrętów jądrowych został niedawno zwiększony o sześć miliardów funtów. Minsterstwo Obrony UK chce na ten cel przeznaczyć łącznie aż 41 miliardów funtów.

Jak twierdzi były Minister Pracy wszystkie te pieniądze mogą jednak pójść na marne ze względu na słabe punkty w systemie bezpieczeństwa Trident. Lord Browne powiedział BBC, że jeśli Premier kiedykolwiek naciśnie czerwony przycisk, „nie ma gwarancji”, że w ogóle on zadziała. Z kolei inny były Sekretarz Obrony Narodowej, konserwatysta Sir Malcolm Rifkind stwierdził, że ryzyko jest tak naprawdę znacznie mniejsze.

Według danych opublikowanych w poniedziałek, koszt „odnowy” programu Trident powiększył się o 6 miliardów funtów. Niegdysiejsze szacunki mówiły o kosztach rzędu 25 miliardów i 10 miliardach zarezerwowanych na nieplanowane przekroczenia tego budżetu. Obecnie mówi się 31 miliardach funtów samych wydatków planowych.

3789664b-8b76-4dcf-b61b-11a3fb944f50

Rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Obrony stwierdził, że „potrafią ochronić system przed jakimikolwiek cyberzagrożeniami” (użył również przedrostka cyber w 2015 roku, to też interesująca kwestia), a Zjednoczone Królestwo inwestuje w defensywne i ofensywne „cyber-zdolności” więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Na ten cel przeznaczono 1,9 miliarda dolarów (budżet pięcioletni).

Program zastępowania łodzi podwodnych rozpocznie się fizycznie jeszcze w latach trzydziestych. Do tego czasu parlamentarzyści będą uczestniczyć w niewiążących głosowaniach na temat przedłużenia programu. Warto zwrócić uwagę, że ma on również wielu przeciwników – choćby prezesa laburzystów, Jeremy’ego Corbyna i Szkocką Partię Narodową, która w ostatnich wyborach zdobyła aż 56 mandatów.

[źródło i grafika: hexus.net]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej