WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Brytyjskie więzienie pierwsze zastosuje tarczę antydronową

Jedno z więzień w Wielkiej Brytanii zapisze się na kartach historii jako pierwsze, które zastosowało „tarczę” blokującą możliwość lotu dronem po terenie więzienia. 

Urządzenie to tworzy 600-metrową tarczę wokół i nad więzieniem, która wykrywa drony wkraczające do strefy i zaburza ich lot. Wykorzystuje się do tego serię „zakłocaczy”, czyli czujników wpływających na pracę komputera drona, blokującego jego częstotliwość i przejmującego kontrolę nad protokołami. Wyświetlacz operatora takiego drona stanie się czarny, a urządzenie zostanie zawrócone do miejsca, z którego wyleciało.

Drony stały się poważnym problemem w angielskich więzieniach, gdyż korzysta się z nich choćby do szmuglowania narkotyków, broni, telefonów i innych wartościowych dóbr. Nowy system, nazwany Sky Fence, ma temu przeciwdziałać na terenie więzienia Les Nicolles w Guernsey, gdzie 20 „zakłocaczy” zostanie zainstalowanych na zewnątrz i w środku ośrodka.

Pierwotnie, w Channel Island miał zostać zainstalowany system detekcji dronów, ale zdecydowano się pójść o krok dalej i zastosować technologię blokującą im możliwość lotu. Gubernator więzienia David Matthews powiedział, że jest to „pierwszy raz, kiedy takie rozwiązanie zostało zastosowane w jakimkolwiek więzieniu na świecie”.

Sky Fence zostało stworzone przez brytyjskie firmy Drone Defence i Eclipse Digital Solutions. Zdaniem CEO pierwszej z dwóch firm, Richarda Gilla, technologia jest całkowicie bezpieczna i nie „hakuje” ona lub uszkadza drony. Jest względnie tania do zainstalowania, bo koszty w zależności od wielkości więzienia wahają się pomiędzy 100 tysiącami funtów a 250 tysiącami.

źródło: telegraph.co.uk | zdjęcie: bimplus.co.uk