WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Budowa Apple Park skończona! Otwarcie dla pracowników już w kwietniu

Pamiętacie jeszcze o tym, jak Apple buduje swój ogromny, nowoczesny campus przypominający wyglądem ogromny stadion lub statek kosmiczny? Buduje to jednak złe słowo, bo forma przeszła tego czasownika jest tutaj bardziej adekwatna – konstrukcja jest już skończona i w kwietniu zostanie otwarta dla pracowników.

Nowe centrum Apple powstało w Cupertino, w Kalifornii i ciężko nie zachwycać się liczbami oraz atrakcjami, jakie będzie ono zawierać. Jego oficjalna nazwa to „Apple Park”. Budynek zajmuje powierzchnię prawie 71 hektarów i w ciągu 6 miesięcy, począwszy od kwietnia, zasili go 12000 pracowników. W tym czasie dopieszczane będą jeszcze parki oraz różnego rodzaju mniejsze budowle wewnątrz campusu. Apple Park będzie otwarty także dla zwiedzających, dla których poświęcony będzie cały oddzielny sektor, uwzględniający kawiarnię oraz specjalny Apple Store. Konstrukcja pokryta została w całości największymi na świecie panelami ze szkła. Słowo „Park” w nazwie jest też wysoce adekwatne, ponieważ budynek będzie w całości zasilany przez energię odnawialną.

12000 osób, które zostanie tam zatrudnione, to prawdopodobnie najszczęśliwsi na świecie pracownicy. Do swojej dyspozycji otrzymają oni teatr na 1000 miejsc, który zostanie nazwany „Steve Jobs Theater”, oczywiście jako hołd dla zmarłego współzałożyciela. Będzie się on mieścił w najwyższym punkcie Apple Park, a wejście do niego to potężny, 6-metrowy, szklany cylinder, który wspiera dach wykonany z włókna węglowego. Pracownicy otrzymają także dostęp centrum fitness o powierzchni 9000 metrów kwadratowych czy specjalne placówki rozwojowe, a to dopiero początek atrakcji. W środku okręgu znajdzie się też miejsce dla ponad 3 km ścieżek spacerowych, a do tego doliczyć trzeba też sad, łąkę czy staw.

Apple Park zastąpi blisko pół miliona asfaltu oraz betonu masą trawy oraz 9-oma tysiącami rodzimych, odpornych na suszę drzew. Nowe centrum Apple znajdzie się też na liście budynków z największą instalacją solarną, a to dzięki potężnej ilości paneli słonecznych na dachu. Apple Park jest też najpotężniejszą, wentylowaną konstrukcją na świecie – przez 9 miesięcy nie będzie potrzeby, by go nagrzewać, albo korzystać w nim z klimatyzacji. Nie ma co, Apple ma rozmach. W źródle poniżej znajdziecie też materiał wideo, prezentujący w wielkim skrócie proces budowy Apple Park.

źródło i zdjęcie: apple.com