Nauka wymaga poświęceń – nowoczesnych laboratoriów nie wyczarują wróżki. Pytanie tylko, gdzie znajduje się granica przyzwoitości? Według nowych doniesień, 9 tysięcy mieszkańców gmin Pingtang i Luodian w prowincji Guizhou musiało opuścić swoje domy by stworzyć miejsce dla największego radioteleskopu na świecie, który zostanie wykorzystany do poszukiwania obcych cywilizacji.

Jak donosi chińska agencja prasowa Xinhua, przeprowadzka będzie dotyczyła 2029 rodzin (łącznie 9110 osób), żyjących obecnie w promieniu ok. 5 kilometrów od planowanego radioteleskopu. Urządzenie będzie miało 500 metrów średnicy, a jego koszt wyniesie 184 milionów dolarów. Ukończenie prac planowane jest na wrzesień.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości musieli zostać przeniesieni, by mogło zostać stworzone „rozsądne środowisko dal elektromagnetycznych”. Dotknięte przesiedleniem rodziny otrzymały w ramach rekompensaty 12 000 yuanów (ok. 1800 dolarów), co w Chinach odpowiada połowie średniej rocznej pensji. Trzeba przy tym zauważyć, że Guzihou jest jedną z najbiedniejszych chińskich prowincji.

http://twitter.com/XHNews/status/699506334073561088/photo/1

Poszukiwania kosmitów stanowią kolejny krok w nowym wyścigu kosmicznym, w którym uczestniczą również Chińczycy. Jak twierdzi przewodniczący zespołu naukowców z Państwowych Obserwatoriów Astronomicznych, Li Di, nowy radioteleskop będzie w stanie obserwować dwukrotnie większy obszar nieboskłonu niż obecnie największe obserwatorium w Arecibo.

Ciekawe czy da się za jego pomocą stwierdzić co się dzieje z przesiedlonymi rodzinami…

[źródło i grafika: digitaltrends.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej