WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

CarbFix zmienia dwutlenek węgla w skały

Zanieczyszczenie środowiska jest ciągle bardzo dużym problemem. Naukowcy szukają więc coraz to nowych sposobów do walki z nim. To samo postanowili zrobić naukowcy z Islandii w 2012 zaczynając eksperyment nazwany CarbFix Project. Polegał on na wpompowaniu w skały bazaltowe, znajdujące się 500 metrów pod ziemią, pozostałego z elektrowni geotermalnych dwutlenku węgla. Jak się okazało w ciągu zaledwie dwóch lat 95% gazu zamieniło się w stałe minerały węglowe. A co jeszcze lepsze, naukowcy nie musieli wcześniej zamieniać go w ciecz.

W tej metodzie wystarczyło zmieszać dwutlenek węgla z wodą, tworząc coś w stylu napoju gazowanego. Dzięki CarbFix można składować nawet do 5000 ton gazu rocznie, przy koszcie jedynie 30 dolarów za tonę. Jest to znacznie lepszy wynik w porównaniu z innymi metodami, w których koszt wynosi od 65 do 100 dolarów.

carbfix

Jednak elektrownie geotermalne są niczym w porównaniu z produkcją dwutlenku węgla w elektrowniach węglowych. Te, by móc wykorzystać tę metodę, potrzebowałyby rozległych terenów skał bazaltowych. Ponad to, inne mogłyby nie sprawić się tak dobrze jak te na Islandii. Tak więc pomimo sukcesu eksperymentu należy dalej szukać sposobów na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz rozwijać wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Źródło: https://www.engadget.com