WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Caterpillar walczy ze zmęczeniem operatorów swoich pojazdów

Gdy mówimy o ciężkim sprzęcie, bardzo często pierwszym skojarzeniem może być firma Caterpillar. Widząc na pobliskiej budowie koparkę czy walec, istnieje spora szansa na to, że ma on gdzieś literki CAT. Ich pojazdy można jednak znaleźć również wszędzie gdzie coś się wydobywa. Materiały trzeba przecież przetransportować, a do tego najlepiej nadają się ogromne pojazdy.

Właśnie z ich wielkimi gabarytami wiąże się ogromna odpowiedzialność. Operator takiego potwora musi być bez przerwy czujny i skupiony. Niewielki błąd, czy chwila rozkojarzenia może wiązać się z uszkodzeniem innego sprzętu, a nawet śmiercią współpracowników.

cat

Dużym zagrożeniem jest również wyczerpanie pracowników. Kopalnie zwykle są otwarte przez całą dobę i niektórzy kierowcy muszą pracować w nocy, przez długie godziny. Dlatego właśnie Caterpillar zaczął szukać sposobu, na walkę ze zmęczeniem swoich pracowników.

Caterpillar Safety Services połączyło siły z Seeing Machines, aby stworzyć i zainstalować oprogramowanie wykrywające zmęczenie. System składa się ze świateł, głośnika oraz kamer, które poprzez obserwację pozycji głowy oraz oczu, są w stanie określić stan kierowcy. Jeśli zauważy on, że coś jest nie tak, włączy się w pojeździe alarm, a nagranie z kamery zostanie przesłane do głównej siedziby. Doradca do spraw bezpieczeństwa może następnie skontaktować się z operatorem i zalecić mu krótką drzemkę, przed ponownym przystąpieniem do pracy.

Caterpillar jest obecnie we wczesnej fazie wdrażania systemu i ma zamiar wyposażyć w niego 38 tysięcy swoich pojazdów na całym świecie.

Źródło: http://www.digitaltrends.com/