WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Cenne, archeologiczne znalezisko w Pompejach

Dla archeologów Pompeje są prawdziwą kopalnią złota. W zeszłym tygodniu udało się dokonać kolejnego cennego znaleziska, które powiększyło kolekcję skarbów, pochodzących z tego starożytnego miasta.

Odkrycia dokonano na obrzeżach miasta, niedaleko Neapolu. Włoscy i francuscy archeolodzy znaleźli w ruinach starożytnego sklepu cztery szkielety oraz trzy złote monety. Jeden z nich należał do nastoletniej dziewczynki, która wraz z innymi musiała zginąć w 79 roku, podczas erupcji Wezuwiusza. Archeologom udało się odnaleźć również warsztat, w którym prawdopodobnie wytwarzało się przedmioty z brązu. Dodatkowo udało się ustalić, że sklep został już wcześniej splądrowany, jednak niektóre skarby musiały ujść uwadze szabrowników.

Kolejnym ciekawym odkryciem był wapienny grobowiec z 4 wieku przed naszą erą. W nim, udało się znaleźć szkielet dorosłego mężczyzny oraz pogrzebowe wazy. Jest to istotne o tyle, że pokazuje obrzęd pochówku sprzed czasów rzymskich.hog0pjleni1vfbq0uhog[1]

W Pompejach już wcześniej udawało się odnajdywać ludzkie szczątki, to fakt. Jednak to odkrycie jest interesujące ze względu na jego położenie. Większość zachowanych ofiar zostało odnajdywanych podczas próby opuszczenia miasta, w czasie erupcji wulkanu. Jest to jeden z niewielu przypadków, gdy zwłoki połączyć można z ich miejscem zamieszkania czy pracy.

ddiv6zlpbvegwrywaxd2[1]

Źródło: http://gizmodo.com