WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W centrum galaktyki odkryto wyjątkowo młode gwiazdy

Centrum Drogi Mlecznej to raczej mało przyjazne miejsce. Tysiące gwiazd „upchanych” jest w nim tak ciasno, że niemożliwe jest ich rozróżnienie bez aktywnej optyki. Krążą one pośród gęstych chmur gazu i pyłu wokół czarnej dziury o masie przeszło 4 milionów większej niż masa Słońca. Jednak właśnie w tej nieprzyjemnej okolicy odkryto właśnie przeszło 3o wyjątkowo młodych gwiazd.

Obserwacja centrum galaktyki nastręcza trudności nie tylko dlatego, że jest ono rejonem wyjątkowo gęsto zapełnionym przez materię, ale również dlatego, że spoglądamy na nie z wyjątkowo kiepskiego miejsca. Od znajdującej się w samym środku Drogi Mlecznej czarnej dziury Sagitarius A* dzieli nas prawie 28 tysięcy lat świetlnych, co jest odległością stosunkowo niewielką w skali wszechświata. Jednak sami znajdujemy się w płaszczyźnie galaktyki, przez co kiedy próbujemy oglądać jej centrum, patrzymy przez gęstą zasłonę gwiazd. Tak jak stojąc w tłumie na koncercie mamy problem żeby dostrzec kolegę stojącego kilka metrów od nas. I na takim kosmicznym koncercie, w gęsto zbitym tłumie pod sceną, pośród kurzu i dymu, wypatrzyliśmy kilka nowych osób.

Odkrycia dokonano dzięki teleskopowi VISTA znajdującemu się w Obserwatorium Paranal w chilijskich Andach, położonemu na wysokości 2518m n.p.m. Teleskop, o średnicy zwierciadła 4,1 m, przeznaczony jest do obserwacji nieba w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni. To właśnie dzięki obserwacjom w podczerwieni uczeni dostrzegli przebijające się z centrum galaktyki światło 35 młodych gwiazd.

central bulge

Nowo odkryte gwiazdy zaznaczone na czerwono, Ziemia – na żółto.

Nowo odkryte gwiazdy należą do Cefeid, czyli typu gwiazd zmiennych, olbrzymów, których jasność zmienia się cyklicznie w okresie od 1 do 50 dni. Tak naprawdę dzięki badaniu zaobserwowano przeszło 600 Cefeid znajdujących się w centrum galaktyki, jednak 35 spośród nich wyróżnia się wyraźnie wiekiem. Należą one do tzw. klasycznych Cefeid (Cefeid typu I) i ich wiek wynosi mniej niż 100 milionów lat. Najmłodsza z nich może mieć tylko 25 milionów lat, czyli istnieje około 180 razy krócej niż Ziemia. Kiedy powstawała, człekokształtne oddzielały się już od reszty małp właściwych. Porównując do wieku Wszechświata – zaledwie krótką chwilę temu.

[źródło i grafika: gizmodo.com]