WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chalkogenki kluczem do stworzenia sztucznej inteligencji?

Nie udało się nam jeszcze zbudować sztucznej inteligencji pokroju Skynet’u z Terminatora. Elon Musk i Stephen Hawking uważają, że podejmowanie takich prób jest w ogóle złym pomysłem. Ich zdaniem sztuczna inteligencja najprawdopodobniej bowiem dostrzeże swoją wyższość nad ludzkim gatunkiem i będzie chciała nas wyeliminować. Problem polega na tym, że taka maszyna nie będzie mieć żadnych skrupułów…

Drużyna badaczy odkryła, iż światłowód z chalkogenków może być kluczem do stworzenia szybszej i wydajniejszej sztucznej inteligencji. Można z niego wytworzyć synapsy, które będą do siebie przylegać podobnie jak wszystko, co znajduje się w substancji szarej naszego mózgu. Chalkogenki wykorzystywane są głównie do wytwarzania szkła do skanerów. Utworzony z nich światłowód pozwala na przesyłanie ogromnych ilości danych.

Dzisiejsze komputery robią się coraz szybsze, ale żaden nie prześcignie ludzkiego mózgu. Jest on dużo szybszy i bardziej wydajny. Badacze z University of Southampton i Nanyang Technological University mają jeszcze sporo pracy przed sobą. Muszą oni opracować sposób na połączenie oddzielnych światłowodów w pełną sieć neuronową. Niemniej jednak jest to dobry początek. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Źródło: engadget.com