WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chińczycy twierdzą, że udało im się opracować radar kwantowy

Chińskie media doniosły, że w Pekinie udało się opracować pierwszy na świecie kwantowy system radarowy. Urządzenie te może rzekomo wykrywać obiekty w zakresie do stu kilometrów. Jeśli byłaby to prawda, to znacznie zmniejszyłaby się wartość samolotów niewykrywalnych dla zwykłych radarów, w tym bombowców B-2 i myśliwców typu F-22 Raptor.

Radar kwantowy opiera się na teorii splątania kwantowego i idei, że dwie różne cząstki mogą dzielić relacje ze sobą do tego stopnia, że studiując jedną z nich, można dowiedzieć się rzeczy o innych cząstkach, nawet jeśli oddalone są one o kilkadziesiąt kilometrów. O takiej parze fragmentów mówi się, że są „splątane”.

W systemie radaru kwantowego dzieli się wiele par splątanych fotonów pod grupy A i B. Systemy radarowe wysyłają połowę par AS poprzez wiązkę mikrofal w powietrze. Drugi zestaw, BS, pozostaje w bazie radarowej. Badając fotony zachowane w bazie radarowej, operatorzy mogą powiedzieć, co dzieje się z fotonami emitowanymi na zewnątrz – czy napotkały obiekt, jak duży on było, jak szybko oraz w jakim kierunku się poruszał. Radar wykorzystuje cząstki elementarne, więc wykrywa również obiekty, których kształt został zaprojektowany specjalnie, aby oszukać zwykły, wykorzystujący fale radiowe, radar.

Według Global Times, 14 Institute of China Electronics Technology Group Corporation (CETC) opracowała system radarowy w zeszłym miesiącu. Chiny nie są jedynym krajem pracującym nad radarem kwantowym: amerykański koncern zbrojeniowy – Lockheed Martin Corporation otrzymał patent na teoretyczną konstrukcję w 2008 roku. Plany Lockheed były bardziej dalekosiężne, w tym zdolność do „wizualizacji przydatnych szczegółów tarczy”. Jednak od 2008 roku Lockheed milczy na temat radarów kwantowych. Możliwe, że badania są obarczone wysokim poziomem tajemnicy.

Jest wiele powodów, aby być sceptycznym, co do stwierdzenia, że chińskim naukowcom udało się opracować działający system radaru kwantowego. Global Times to gazeta, która jest organizacją państwową i ramieniem rządu chińskiego. Jednak z pewnością w Chinach badano technologię, która neguje setki miliardów dolarów zainwestowanych przez USA w samoloty niewykrywalne dla zwykłych radarów jak B-2 i F-22 Raptor.

Źródło: http://www.popularmechanics.com/military/research/a22996/china-quantum-stealth-radar/