Podczas gdy Google, czy wielkie koncerny samochodowe zajmują się rozwojem samochodów autonomicznych, grupa chińskich badaczy pracuje nad tym, by pojazdy dało się kontrolować… myślą.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Nankai w Chinach zademonstrował system, który pozwala kontrolować pojazd za pomocą niewielkiego headsetu. Posiada on 16 sensorów zdolnych do rozpoznawania sygnałów EEG, które następnie są bezprzewodowo transmitowane do komputera. Ten z kolei, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu jest zdolny wyłuskać z nich sygnały, które zostają interpretowane jako proste komendy typu „jedź naprzód, cofaj, zatrzymaj się, zamknij, otwórz centralny zamek”.

Według Reuters, projekt został pierwotnie rozpoczęły jeszcze kilka lat temu z myślą o osobach niepełnosprawnych, niezdolnych do konwencjonalnego sterowania pojazdami. Przewodniczący badaniom, doktor Duan Feng, twierdzi, że połączenie nowej technologii z autonomicznymi samochodami nie jest niemożliwe. Uważa, że pozwoliłoby to naukowcom na lepszy rozwój technik sterowania za pomocą fal EEG.

Trzeba przy tym zauważyć, że nowa technologia, choć wygląda obiecująco, wciąż jest daleko od wykorzystania w praktyce – podczas demonstracji uczonych z Nankai samochód poruszał się tylko w linii prostej.

[źródło i grafika: engadget.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej