WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Chińska armia w posiadaniu broni laserowej

Chiny zaczęły wyposażać swoich żołnierzy w podręczne karabiny laserowe, co jest sprzeczne z międzynarodowymi traktatami zabraniającymi używania oślepiającej broni laserowej. Model PY 132A został zaprezentowany w czasie Chinese Police Expo w grudniu. Został on zaprojektowany w celu dezaktywacji wrogich czujników oraz kamer. Ponadto może być stosowany przeciwko pojazdom czy dronom.

W roku 1998 Chiny podpisały Konwencję Narodów Zjednoczonych zabraniającą badań nad rozwojem pewnych konwencjonalnych rodzajów broni, w tym właśnie broni laserowej, która mogłaby być użyta w celu oślepiania człowieka. Chińska armia deklaruje, że broń została stworzona do walki z urządzeniami, które wykorzystuje wojsko, lecz wciąż pozostaje ryzyko, że mogłaby zostać wykorzystana przeciwko ludziom, celowo, lub nie. Wiązka lasera może bowiem trafić w czyjeś oko co najprawdopodobniej będzie się wiązało z utratą wzroku.

Oficjalna gazeta wojskowa PLA Daily donosi, że Chiny już od paru lat ulepszają broń laserową, tak by mogła być stosowana w trakcie różnych operacji militarnych. Jej główne zadania to oślepianie celów posiadających laser na krótkim dystansie oraz uszkadzanie ekwipunku wyposażonego w lasery i systemy do widzenia w ciemności. Sytuacja ta niezbyt zachwyca Stany Zjednoczone, gdyż istnieje obawa, że chińska broń trafi również na światowe rynki militarne.

[źródło i grafika: eteknix.com]