WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chińska łódź głębinowa dotrze do San Francisco w 100 minut

Wygląda na to, że Chińczycy znaleźli sposób, aby poprowadzić podwodne połączenie między swoją ojczyzną a San Francisco, dzięki nowym odkryciom w badaniu superkawitacji. Mogą one być niezwykle przydatne w transporcie, ale także w rozwoju broni głębinowej. Całe szczęście, dzisiaj nie będziemy się skupiać na militariach.

Technika, która miałaby ruszać pociągi z ogromną prędkością, była pierwotnie zaprojektowana dla torped Shakval, pamiętających jeszcze czasy Związku Radzieckiego i zimnej wojny, zdolnych do rozpędzenia się do 370 km/h. Wtedy, rozmiary bąbla powietrznego, kluczowego dla działania tej technologii, były ograniczone przez naszą wiedzę na ten temat.

Chińscy naukowcy wydają się jednak być pewni rozwiązania tego problemu, przez co powinni być zdolni do wytworzenia znacznie większego pęcherzyka, co drastycznie zredukuje siłę tarcia dużych statków podwodnych. Doprowadzi to do możliwości zaprojektowania łodzi głębinowej, która będzie w stanie osiągnąć prędkość dźwięku pod wodą, równą 5,800km/h. Ciężko jednak uwierzyć, że nikt nie wykorzysta tego rewolucyjnego odkrycia przy produkcji śmiercionośnej broni.

Źródło: gizmodo.com