WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Chiny mają alternatywę dla metra czy tramajów

W chinach najnowszym środkiem transportu publicznego ma stać się połączenie autobusu, tramwaju oraz pociągu. Jego producentem jest firma CRRC, która nazywa pojazd inteligentnym autobusem. Jednakże jest on czymś znacznie większym.

Pojazd jest modularny i można do niego podłączyć dowolną ilość wagonów. Mimo to, porusza się on po drodze. Dodatkowo, nie potrzebuje on kierowcy ani torów. Pojazd wyposażony został w szereg czujników, które pozwalają się poruszać po specjalnie wyznaczonych liniach. Służą one za wirtualne szyny, są za to znacznie prostsze do wyznaczenie i wdrożenia.

Podstawowa wersja pojazdu ma 30 metrów długości i może pomieścić do 300 pasażerów. Jednakże tak jak pisałem, obie rzeczy można zmienić poprzez dołączenie kolejnych wagonów. Wdrożenie takiego pojazdu jest znacznie tańsze niż tramwajów czy metra. Zbudowanie kilometra trasy dla metra kosztuje około 102 miliona dolarów, podczas gdy dla takiego pojazdu jest to koszt 2 milionów dolarów. Sprawia to, że pojazd będzie idealny dla wielu średnich i mniejszych miast. Może też kiedyś trafi do Europy?

Źródło: http://mashable.com/