Chiny ogłosiły plany budowy pływającej elektrowni atomowej, która ma być ukończona do 2020 roku. Statek znany jako ACPR50S ma być nuklearnym reaktorem o mocy 200MW, zaprojektowanym do wspierania przybrzeżnych ekspedycji oraz ma stanowić źródło energii w obliczu katastrof. Inicjatywa jest częścią trzynastego chińskiego planu pięcioletniego, mającego zamienić państwo w globalną superpotęgę. Projekt został zatwierdzony przez Chińską Narodową Komisję Rozwoju i Reform.


ACPR50S jest tylko jednym z wielu elementów chińskiej strategi energii nuklearnej. W czasie następnych 10-ciu lat ma powstać ponad 100 reaktorów atomowych w całym kraju. Koszt przedsięwzięcia wyniesie około 7 bilionów dolarów. Jeśli wszystko pójdzie z planem Chiny będą produkować 350GW tylko za pomocą samych elektrowni atomowych.

ACPR50S nie będzie pierwszym zwodowanym reaktorem atomowym. Jednak będzie pierwszym, który ma dostarczać energię na ląd. Z drugiej strony Chiny mogą zostać pokonane w tym wyścigu przez Rosję, której Akademik Lomonosov jest już w produkcji i ma zostać ukończony w 2017.

[źródło i grafika: eteknix.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej