WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Chiny powoli tworzą własną wersję Wikipedii

Co zrobić, kiedy Wikipedia udostępnia niewygodne wpisy i nie można ich w żaden sposób usunąć? Cóż, najlepiej stworzyć własną wersję tego ogromnego kompendium wiedzy, a przynajmniej w taki sposób myślą władze Chin. Jeśli prace nad nią będą szły nadal w takim tempie, to w przyszłym roku dorówna ono swoją wielkością wszechwiedzącej Wikipedii.

Projekt nazwany chińską wersją Wikipedii, to nic innego jak Encyklopedia Chińska i mam tu na myśli jej trzecie wydanie. Zawierać ono będzie około 100 000 wpisów, z czego na każdy przypaść ma po około 1000 słów. Według zapewnień jej redaktora naczelnego – Yang Muzhi, nie ma to być jednak zwykła książka, a „Wielki Mur kultury”, co jest stwierdzeniem niezwykle wzniosłym. Na dzień dzisiejszy pracuje nad nią ponad 20 000 autorów z różnych uniwersytetów oraz placówek badawczych, także nie prezentuje się to z zewnątrz jak propagandowe dzieło kilku osób.

Yang Muzhi powiedział, że ich celem nie jest dogonienie, a bardziej wyprzedzenie Wikipedii, także Encyklopedia Chińska ma nieco większe aspiracje. Wikipedia wbrew pozorom jest jednak w Chinach dostępna, choć niektóre bardzo niezręczne tematy (np. te dotyczące Dalajlamy czy Przewodniczącego Xi Jinping) są na obszarze tego kraju zablokowane.

Co ciekawe Chiny nie są pierwszym państwem, które zamierza zapanować nad wpisami internetowego kompendium wiedzy. Rosja w 2014 roku ogłosiła również rozpoczęcie prac na jego alternatywną wersją, która według zapewnień rządu ma w nieco „bardziej szczegółowy oraz rzetelny” sposób przedstawiać fakty o tym kraju. Od tamtej pory nie wiadomo jednak co dzieje się z serwisem, choć zapewne prace nad nim trwają równie intensywnie, co u ich niedalekich sąsiadów z południa.

źródło: scmp.com | zdjęcie: eccotravel.eu