WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Chiny uruchamiają zautomatyzowaną fabrykę, ograniczając siłę roboczą do minimum

Chiny kojarzą się jako państwo dźwignięte na ramionach olbrzymiej masy ludzkiej składającej się na klasę robotniczą, toteż zaskakujące jest, że właśnie tam wybudowano pierwszą na świecie fabrykę  w pełni obsługiwaną przez roboty.

Taki właśnie, należący do firmy specjalizującej się w technologii precyzyjnej zakład, został postawiony w 500-tysięcznym mieście Dongguan. Jest to jedno z największych centrów handlowych na świecie – teraz zaś miejscowość ta będzie mogła się również poszczycić obsługiwaną przez roboty fabryką. Taki zabieg ma być sposobem na zbliżający się kryzys demograficzny i uniezależnienie od pracowników fizycznych. Wszystkie procesy – od kontroli robotów, poprzez transport poprzez bezzałogowe ciężarówki, aż po zautomatyzowane magazyny – są obsługiwane przez komputer. Jedynymi ludzkimi pracownikami są ci, którzy doglądają pracę maszyn i sprawdzają, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Trzy miesiące temu, do obsługi linii produkcyjnej, po której przesuwały się moduły telefonów komórkowych, potrzeba było aż 650 pracowników, teraz zaś ich pracę wykonuje 60 robotycznych ramion i raptem 3 pracowników przydzielonych do każdego stanowiska. Jedna zautomatyzowana ręka potrafi zastąpić od sześciu do ośmiu pracowników, co już ograniczyło liczbę pracowników do sześćdziesięciu, a to 300% wartości, jaka miałaby zadowolić zarząd w przyszłości.

d8cb8a4765ee167e0ed103

W ciągu nadchodzących dwóch lat, liczba robotów wzrośnie do 1000, a za osiemdziesiąt procent procesów wykonywanych w zakładzie będą odpowiedzialne maszyny. Można założyć, że nie będą one nigdy w stanie pracować z taką pasją, jak ich ludzcy odpowiednicy, ale – co nie jest dobrą wieścią, zwłaszcza dla ludzi poszukujących pracy – nie jest to prawda. Każda maszyna wykonuje bardziej wartościową i dokładniejszą pracę niż nawet najbardziej wyedukowani oraz doświadczeni ludzie. Biorąc pod uwagę, że około 200 milionów ludzi w Chinach osiągnęło już wiek powyżej 60 roku życia, wydaje się, że kraj ten znalazł właśnie doskonały pomysł na przygotowanie się na kryzys demograficzny. Statystyki nie kłamią: procent wadliwych egzemplarzy wraz z zautomatyzowaniem fabryki zmalał o 20%, a produkcja przypadająca na osobę wzrosła z 8000 sztuk do 21 000. Czy jest to zmierzch ludzkiej siły roboczej?

[źródło: economictimes.indiatimes.com; zdjęcie: donguantoday.com, nfdaily.cn]