WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Code.org tworzy kursy programowania dla dzieci z postaciami z Gwiezdnych Wojen

Code.org rozpoczęło współpracę z z Disneyem nad projektem „Hour of Code” – serią kursów dla dzieci do nauki programowania, stylizowanych na Gwiezdne Wojny. Zważywszy na ogromny entuzjazm związany z nadchodzącą premierą nowej części Star Wars, działalność organizacji bez wątpienia zostanie spopularyzowana. Podjęcie takiej współpracy jest mile widzianym gestem ze strony Disneya – jakby nie patrzeć, przy produkcji filmów animowanych pracuje również bardzo wielu koderów. Studio przeznaczyło również 100 tysięcy dolarów, by pomóc Code.org rozszerzyć działalność w amerykańskich szkołach.

Code.org stara się zachęcić dzieci do nauki programowania, jak również sprawić, by świat informatyki stał się bardziej różnorodny – to jest, mniej zdominowany przez mężczyzn. Z tego powodu tutoriale dla początkujących są „prowadzone” przez dwie postaci kobiece – Rey i Księżniczkę Leię, razem z robotami. Taka jest intencja twórcy Code.org, Hadiego Partovi. Początkujący za pośrednictwem programowania blokowego Javy stworzą grę przeglądarkową, w której bohaterem będzie robot BB-8. Zadanie zajmuje godzinę, później można zacząć kształcić się w bardziej zaawansowanych aspektach Javy.

Jak do tej pory, Code.org przykuło uwagę około 5 milionów dzieci, w tym dwóch milionów dziewczynek i 2 milionów najmłodszych przedstawicieli mniejszości etnicznych, zwłaszcza dzięki patronatowi takich osób, jak choćby prezydent USA Barack Obama.

W zeszłym roku Code.org również współpracował z Disneyem w ramach projektu Hour of Code, tym razem oferując fundacji postacie i stylistykę popularnego filmu animowanego Frozen. Przedsięwzięcie spotkało się z zainteresowaniem 13 milionów użytkowników. Zważywszy na skalę sławy Gwiezdnych Wojen, organizacja w tym roku oczekuje liczby czterokrotnie wyższej.

[źródło i grafika: engadget.com]