WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Corsair Force LE 480 GB

Corsair w kwestii dysków SSD może nie jest aż tak popularną marką w Polsce jak w segmencie kości RAM, ale to nie znaczy, że nie posiada w swojej ofercie modeli którymi nie można się zainteresować. Jednym z takich produktów jest seria Force LE. Oprócz tego w ofercie są też serie: słabsza LS, wypośrodkowana LE200 i najmocniejsza Neutron. Dziś jednak sprawdźmy na co stać w testach 480-gigabajtową odmianę Force LE.

Nośniki danych typu SSD dzielimy na trzy grupy ze względu na wykorzystany typ pamięci:

 • SLC (Single Level Cell) – mieszczą jeden bit danych w każdej komórce. Pamięć tą stosuje się głównie w dyskach wyspecjalizowanych, gdzie priorytetem jest żywotność. Niestety są one bardzo drogie, więc mało popularne w zastosowaniach konsumenckich.
 • MLC (Multi Level Cell) – mieszczą dwa bity danych na komórkę. Jeszcze do niedawna były one najpopularniejszym typem wśród pamięci NAND, ponieważ oferują dobry kompromis między wydajnością a niezawodnością. Tego typu pamięci są ciągle stosowane w dyskach SSD wyższej klasy, aczkolwiek na rynku nadal znajdziemy kilka rodzynków opartych o pamięci MLC w przyzwoitej cenie.
 • TLC (Triple Level Cell) – mieszczą trzy bity danych. Ta tania w produkcji pamięć (znana również jako 3-bitowa MLC) oferuje użytkownikowi najlepszy przelicznik pojemności do kosztów produkcji, co przekłada się na zwiększanie udziałów w rynku. Jednak nie ma róży bez kolców. TLC-ki charakteryzują się najniższą wytrzymałością spośród wszystkich wymienionych wyżej typów pamięci flash, dlatego wśród znawców i miłośników technologii SSD nie mają one wysokiego poważania.

Źródło: ark-pc-co.jp

 • 3D NAND (TLC lub MLC) – To całkiem nowa technologia, dzięki której znacząco zwiększyć ma się pojemność pamięci flash. W celu uzyskania większej gęstości, stosy warstw komórek umieszczono pionowo, dzięki czemu otrzymujemy kości o pojemności ponad trzykrotnie większej niż w tradycyjnych rozwiązaniach SSD. Jednocześnie, zmniejsza się wielkość chipów i zapotrzebowanie na energię, przy jednoczesnym wzroście wydajności. Według twórców usprawnionej architektury technologia ta pozwala na stworzenie pamięci o wielkości gumy balonowej, która oferować ma aż 3,5 TB przestrzeni na dane. W przypadku standardowych nośników flash 2,5 cala, mówimy już o pojemnościach rzędu 10 TB lub więcej.

Każdy dysk SSD składa się z następujących części składowych:

 • kontrolera głównego
 • chipów pamięci flash
 • pamięci podręcznej cache
 • złącza: SATA lub M.2, PCI, bądź NVMe
 • układu zasilania

Ogólnie rzecz biorąc, dyski SSD to niewątpliwie interesująca technologia, choć oczywiście niepozbawiona wad. Rzućmy teraz okiem na zestawienie najważniejszych plusów i minusów omawianych tu nośników półprzewodnikowych:

Zalety dysków SSD:

 • bardzo wysoka wydajność
 • kompaktowe rozmiary
 • bezgłośna praca
 • brak potrzeby defragmentacji
 • wytrzymałość mechaniczna
 • niskie zużycie energii
 • odporność na wahania temperatury

Wady dysków SSD:

 • wciąż wysoka cena za gigabajt pojemności
 • żywotność (o ile nie mamy na myśli usterki mechanicznej)
 • dużo gorszy stosunek pojemności do ceny od tradycyjnych dysków talerzowych

Dane techniczne

Producent przy budowie omawianego dysku wykorzystał niestety zwykłe kości TLC od Toshiby, wyprodukowane w 15 nanometrowym procesie produkcji. Mózgiem nośnika danych jest sprawdzony i używany również przez innych producentów 4-rdzeniowy, 8-kanałowy kontroler Phison PS3110-S10C-12. Został on wyposażony w kilka użytecznych mechanizmów takich jak: S.M.A.R.T, ECC czy NCQ. Producent w przypadku modelu Corsair orce LE 480 GB GB deklaruje poziom odczytu na poziomie 560 MB/s oraz 530 MB/s przy zapisie danych. Wskaźnika bezawaryjnej pracy niestety nie podano. Z kolei TBW ustalono na 120 TB. Gwarancję przewidziano na okres 3 lat. Cena urządzenia waha się w granicach 680 złotych (na podstawie cen z Ceneo.pl z dnia 26.05.2017).

Zdjęcia produktu

Oprogramowanie

Corsair SSD Toolbox to niewielki program dedykowany posiadaczom dysków SSD firmy Corsair, ale nie tylko – współpracuje on również z nośnikami innych producentów. Narzędzie wyposażone zostało w szereg przydatnych funkcji, wśród których najważniejsze to optymalizacja pracy dysków SSD w celu osiągnięcia jak największej wydajności, aktualizacja oprogramowania firmware, a także dostęp do parametrów w technologii S.M.A.R.T. Ta ostatnia jest o tyle istotna, że pozwala ocenić ogólną kondycję nośnika danych i przewidzieć zbliżającą się awarię. Dodatkowo Corsair SSD Toolbox oferuje użytkownikowi możliwość stworzenia pełnej kopii zawartości dysku i przeniesienie jej na inny magazyn danych. Nie zabrakło także użytecznej podczas np. sprzedaży funkcji trwałego kasowania danych.

Spis treści

 1. Wstęp;
 2. Platforma testowa i metodologia;
 3. Testy syntetyczne #1 – AS SSD Benchmark,Anvil’s Storage Utilities
 4. Testy praktyczne #1 – kopiowanie plików (sekundy);
 5. Testy praktyczne #2 – kopiowanie plików (transfer MB/s);
 6. Testy praktyczne #3 – usuwanie plików z nośnika danych;
 7. Testy praktyczne #4 – tworzenie i rozpakowywanie archiwum;
 8. Testy praktyczne #5 – instalacja programów i gier;
 9. Testy praktyczne #6 – wielozadaniowość;
 10. Podsumowanie testu.
Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2