WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Corsair Force LE 480 GB

Platforma testowa i metodologia

Metodologia testów

Wszystkie testy przeprowadzono na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro w wersji 64-bitowej. Zastosowany system plików to NTFS, zaś dyski pracowały w trybie AHCI – wpięte w porty Serial ATA 6 Gb/s. Testy syntetyczne przeprowadzono po trzy razy. Na wykresach widnieją najlepsze uzyskane wyniki. Testy praktyczne również zostały przeprowadzone trzykrotnie, jednak końcowy wynik to średnia arytmetyczna. Celem zobrazowania różnic wydajnościowych dzielących nośniki SSD i tradycyjne talerzowe dyski HDD.

Do testów wykorzystano następujące aplikacje użytkowe oraz gry i pliki gier:

Programy:
Blender 2.78c
Microsoft Office 2007 Enterprise
TeraCopy 2.3 (aplikacja do kopiowania plików)
SSD-Z 16.07.01 beta
WinRAR 5.31

Benchmarki do testów syntetycznych:
Anvil’s Storage Utilities 1.1.0
AS SSD Benchmark 1.9.5986.35387

Więcej o sposobie testowania

1. Kopiowanie plików na testowany dysk:
– pliki MP3 o wadze 4 GB
– pliki MP4 o wadze 4 GB
– plik ISO o wadze 10,5 GB
– paczka zdjęć JPG o wadze 7,5 GB
– plik MKV o wadze 19,32 GB
– pliki BIN o wadze 30 GB
– folder „windows” (plików rozproszonych) ważący 18,7 GB
ostatnim testem jest robione w dwóch fazach kopiowanie wszystkich wyżej wymienionych plików jednocześnie. Całość waży skromne 94,1 GB. Pierwsza faza to kopiowanie tych plików z innej partycji (też dostępnej na dysku SSD) na testowany nośnik flash. Druga faza to kopiowanie tych plików w obrębie testowanego dysku – z utworzonego na nim folderu do innego folderu tam dostępnego kopiujemy te pliki.

2. Usuwanie plików: 

Oprócz kopiowania, wykonujemy także czynność usuwania niektórych paczek plików z partycji, tak by sprawdzić, który dany nośnik danych radzi sobie z tym najszybciej. W tym celu używamy specjalnie przygotowanego folderu z plikami Windows (51,150 plików o wadze 25,5 GB) oraz całej, zsumowanej paczki plików z testów kopiowania (94,1 GB).

3. Średnia szybkość zapisu danych na testowany dysk:
Tutaj sytuacja jest prosta. Badamy za pośrednictwem programu TeraCopy średnią prędkość kopiowania danego pliku na testowy nośnik danych. Do tego celów używamy dwóch paczek plików: MKV 19,32 GB i RPF 54,4 GB

4. Tworzenie archiwum oraz rozpakowywanie archiwum:
Tworzenie archiwum to test polegający na skompresowaniu programem WinRAR materiału wideo 1080p w standardzie MKV (19,32 GB), pliku ISO (10,5 GB) oraz folderu z plikami Windows o wadze 18,7 GB. Archiwum tworzymy używając opcji „bez kompresji”, tak by wynik końcowy nie zależał od mo­cy ob­li­cze­nio­wej pro­ce­so­ra. Z kolei w przypadku rozpakowywania plików, na warsztat daliśmy dwie, naprawdę dużej wielkości paczki, o wadze odpowiednio 30 i 54,4 GB.

5. Gry (instalacja i kopiowanie):
Najpierw sprawdzamy, ile czasu musi minąć na załadowanie się nowej rozgrywki w wymienionych niżej grach. Następnie uzupełniamy zawody o pomiar czasu instalacji gry: Football Manager 2013 i leciwego już dziś, ale jednak względnie długo instalującego się Stalkera : Call of Pripyat.

instalacja gier (średnia z 3 prób):
Football Manager 2013
Stalker: Call of Pripyat

6. Wielozadaniowość:
Z doświadczenia wiemy, że najwięcej problemów testowanym nośnikom danych (niezależnie czy jest to SSD, HDD czy dysk zewnętrzny USB) sprawią testy wielozadaniowości. Pierwszy z naszych testów polega na równoczesnym kopiowaniu pliku ISO o wadze 19,32 GB oraz instalacji gry Football Manager 2013. Drugi, to rozpakowywanie archiwum BIN o wadze 30 GB i równoczesna instalacja gry Football Manager 2013. Ostatni, trzeci test wielozadaniowości, opiera się na jednoczesnym kopiowaniu pliku MKV 19,32 GB oraz rozpakowywaniu archiwum BIN 30 GB.

 

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 3 STRONY: Część 3
Pokaż cały spis treści
WRÓĆ DO STRONY 1
PRZEJDŹ DO 3 STRONY: Część 3