WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Cortana przemówi na Cyanogenie

Już teraz można używać Cortany Microsoftu na telefonie z systemem Android, ale trzeba powiedzieć, że nie jest ona zintegrowana z Androidem. Niemniej, jeśli wszystko pójdzie po myśli Cyanogenu, to wkrótce zobaczymy, co potrafi ta elektroniczna asystentka Microsoftu, gdy nie jest niczym skrępowana.

Cyanogen to firma pracująca nad alternatywnym, mobilnym systemem operacyjnym opartym o Androida. O ile nie jest powszechnie znana wśród osób mniej obeznanych z przemysłem informatycznym, stanowi jeden z najbardziej wartych uwagi startupów Doliny Krzemowej – zainwestowano w nią łącznie już 80 milionów dolarów, a niecały rok temu Google złożyło ofertę wykupienia firmy opiewającą na okrągłą sumę jednego miliarda dolarów. Projekt rozpoczął się w 2009  od CyanogenMod (z którego obecnie korzysta 50 milionów użytkowników Androida), a firma rozwijająca preinstalowany system operacyjny działa od 2013.

Przedsiębiorstwo ogłosiło, że pracuje razem z Microsoftem nad połączeniem Cortany z rozwijaną przez Cyanogen wersją Androida. Oznacza to, że systemy kontroli głosowej rozwijane przez Google mogą napotkać nielichą konkurencję.

Nie wiadomo jeszcze, jak tego typu rozwiązanie wypadnie na tle asystentów oferowanych na innych platformach, ale według Cyanogenu ma oferować lepszą kontrolę nad aplikacjami niezależnych developerów niż Siri, czy usługa oferowana przez Google – można byłoby na przykład „poprosić” Spotify o zagranie określonego utworu, czy playlisty.

Oprogramowanie powinno pojawić się na „kolejnej wersji” Cyanogen OS, więc użytkownicy chcący zobaczyć je w praktyce nie będą musieli długo czekać.

[źródło: ibtimes.com, engadget.com grafika: ibtimes.com]