WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

CRYORIG Frostbit, czyli innowacyjny cooler na dyski M.2

Z dyskami SSD na złącze M.2 jest powiązany ten sam problem, który dotyczył procesorów w zamierzchłych już czasach. Mowa o osiąganych temperaturach, które zwiększają się wraz ze wzrostem poboru energii związanym z samą wydajnością. Początkowo obecne na laminacie układy nie potrzebowały chłodzenia, ale wraz z postępem technologicznym radiator (i w następstwie wentylator) stał się nieodzownym elementem każdego PCta. Tak też jest w przypadku nośników M.2, które do tej pory otrzymywały raczej proste i przecenione radiatory. Na szczęście firma CRYORIG z coolerem Frostbit chce zmienić ten standard.

Pod kątem samej konstrukcji, czy zastosowanych materiałów Frostbit nie jest niczym specjalnym. Ot dwa całkiem rozbudowane radiatory połączone ze sobą tradycyjnym ciepłowodem o przekroju 6 milimetrów. Cała ta innowacyjność tkwi jednak w ciekawych rozwiązaniach oraz samej sytuacji na rynku, na którym nie znajdziemy podobnych konstrukcji. CRYORIG zdecydował się na niecodzienny montaż, który przewiduje włożenie całego dysku w standardzie M.2 do specjalnie zaprojektowanej szyny. Następnie wystarczy wpiąć nośnik do złącza, którego interfejs musi utrzymać 56-gramowy ciężar. Tyle właśnie waży chłodzenie Frostbit, co nie powinno stanowić specjalnego problemu. Waga bowiem rozkłada się dosyć równomiernie na całym laminacie i nie powinien jej specjalnie zaburzać wysunięty w górę radiator. Tego możemy dodatkowo regulować, co stanowi wręcz idealną funkcję w przypadku licznych kart rozszerzeń, masywnego chłodzenia CPU, czy po prostu ogromnej karty graficznej.

Chłodzenie Frostbit będzie w stanie odprowadzić do 12 W ciepła, co umożliwia głównie wspomniany wyżej radiator. Ten jest połączony do tradycyjnego bloku o wymiarach 72 x 26 mm, w środku którego znajduje się 1-milimetrowy ciepłowód stykający się bezpośrednio z kośćmi pamięci. Sam pomysł na podniesiony blok radiatora zasługuje na pochwałę, bo cyrkulacja powietrza w obudowie na tym poziomie zrobi swoje. Data premiery oraz sama cena nie została ujawniona, ale powinniśmy ją poznać wkrótce, bo podczas nieubłaganie zbliżających się targów Computex 2018. Przypomnę tylko, że te odbędą się w dniach od 5 do 9 czerwca.

Źródło: TechPowerUp