WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Crystal podpowie Ci jak pisać do danej osoby

Każdy, na szczęście, jest inny. Mamy kompletnie różne geny i doświadczenia, a co za tym idzie – zupełnie odmienne charaktery. Dzięki temu możemy się cieszyć poznawaniem ludzi różniących się od nas i od siebie nawzajem, zamiast dryfować na spokojnych wodach morza klonów. Kończę się już jednak rozpływać nad różnorodnością jak unijny komisarz i przyznaję, że jednak zróżnicowanie ludzkich charakterów ma też pewną wadę: utrudnia komunikację.

Na pewno wielokrotnie musieliście napisać maila do osoby, którą słabo znacie. Zastanawialiście się pewnie wtedy jak sformułować swoją myśl. Czy pisać krótko i zwięźle, czy raczej polać trochę wody? W jaki sposób zwracać się do adresata? Jakiego użyć słownictwa? W rozwiązaniu tych problemów pomóc ma Crystal – system podpowiadający w jaki sposób komunikować się z konkretną osobą.

Na podstawie dostępnych publicznie danych, takich jak profil na Facebooku, LinkedIn, Twitter, blogi, oceny w serwisie Yelp, etc. Crystal opracowuje naszą charakterystykę – Profil Osobowości. Profile milionów osób dostępne są całkowicie za darmo dla zarejestrowanych użytkowników. Darmowa jest również wtyczka do Google Chrome, pozwalająca wyświetlać informacje na temat osoby której profil na Facebooku, LinkedIn lub Twitterze właśnie przeglądamy.

crystaldrew

W takich profilach zobaczymy podpowiedzi w jaki sposób powinniśmy rozmawiać z daną osobą (zakładając, że chcemy by druga osoba nas polubiła). Otrzymujemy więc informacje w stylu „używaj takich a takich słów”, „unikaj zwrotów grzecznościowych”, „Iksiński lubi kierować rozmową”. Co ciekawe, porady są podzielone na trzy kategorie komunikacji: w rozmowie, w mailu i w pracy.

Kolejną opcją, tym razem niestety płatną, jest przewidywanie relacji. Aplikacja, na podstawie stworzonych profili, przewidzi jak powinny ułożyć się relacje osób, które jeszcze się nie poznały. Otrzymamy oczywiście mnóstwo porad, jak powinniśmy się w takiej relacji komunikować.

Jednak najbardziej widowiskową funkcją jest pomoc przy pisaniu maili. Crystal integruje się z Gmailem i w czasie kiedy piszemy do danej osoby na bieżąco serwuje nam podpowiedzi i wytyka błędy. Funkcja jest płatna, natomiast przez dwa tygodnie można ją zupełnie za darmo przetestować. Jak taki wirtualny asystent wygląda w praktyce, zobaczyć można na poniższej animacji.

crystal2

Na koniec warto wspomnieć o pewnym niebezpieczeństwie. Jeżeli algorytm dysponuje niewielką i mało reprezentatywną ilością danych albo po prostu jest słabo zaprojektowany, może nam serwować nietrafne podpowiedzi i zamiast poprawiać – utrudni komunikację. Redaktorka serwisu Gizmodo, który opisywał niedawno platformę Crystal, po zobaczeniu własnego profilu uznała, że aplikacja spłyciła jej osobowość i wręcz poczuła się urażona. Czy mamy tu do czynienia z faktycznie kiepskim działaniem programu, czy też ze zwykłym brakiem dystansu do siebie? Zamierzam to sprawdzić – zapisałem się już do testowania aplikacji i czekam tylko na maila z aktywacją. Chociaż tli się we mnie obawa, że system otrzyma za mało informacji, ponieważ większość mojej aktywności w sieci odbywa się w języku polskim.

[źródło i grafika: gizmodo.com, crystalknows.com]