WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Cyberlegs dziarsko wchodzą na rynek cybernetycznych protez

Pod wieloma względami żyjemy w czasach, które jeszcze niedawno jawiły się jako scenariusz filmów science-fiction i to takich, które akcję miały przewidzianą na dwudziesty drugi wiek. Jednymi z dowodów takiego stanu rzeczy i gnającego wręcz postępu technologicznego, są cyber-kończyny.

Pomimo tego, że wiele z tych gadżetów, które podnoszą komfort naszego życia na niewyobrażalny poziom, pozostaną niedostępnymi dla przeciętnego konsumenta, myśl o tym, że medycyna i protetyka osiągają taki pułap, są budujące. Potrzebujecie na potwierdzenie kadru, który spokojnie mógłby być używany jako grafika promocyjna serii Deus Ex? Proszę bardzo.

 

Takowy dostarcza nam projekt Cyberlegs, którego podstawowym zadaniem jest, jak łatwo się domyślić, zapewnienie ludziom pozbawionym dolnej kończyny możliwości wyposażenia się w jej sztuczny odpowiednik o najwyższej jakości. Podstawą do działania całej struktury jest sportowy but wyposażony w czujniki nacisku oraz algorytm, który stara się przewidzieć potencjalny ruch sztucznej nogi, korzystając z zapamiętywania nawyków jej właściciela. Użytkownicy, którzy będą wymagać większej pomocy przy operowaniu protezą, zostaną wyposażani w pas okalający biodra, którego zadaniem jest asysta przy poruszaniu biodrami.

Cyberlegs jest inicjatywą trwającą już trzy lata i zaangażowało się w nią wiele uczelni z całej Europy, konkretniej z Włoch, Słowenii czy Belgii, wspólnie pracując na budżecie wynoszącym około 2,7 miliona dolarów, wydanym z ramienia Komisji Europejskiej. Mam jednak przeczucie, że po poniedziałkowej prezentacji nie będzie problemów ze znalezieniem ewentualnych nowych sponsorów (jeżeli im się to uda, Cyberlegs powinny wejść na rynek w ciągu najbliższych trzech lat). Póki co jednak, wynalazek był testowany przez jedenaście osób i inżynierowie wyciągnęli z tych prób wnioski: ich celem jest zredukowanie rozmiarów i wagi protezy, aby zagwarantować użytkownikowi jeszcze większą wygodę.

Źródło: engadget.com