WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Materiały zewnętrzne

Cyfrowe zmęczenie wzroku. Choroba ery smartfonów

Dzięki upowszechnieniu się urządzeń mobilnych mamy nieskrępowany dostęp do informacji.  Za tę wygodę musimy zapłacić wysoką cenę – nasz wzrok nie jest przystosowany do takiego stylu życia. Korzystanie z soczewek wspierających akomodację oka może okazać się niezbędne.

Ewolucja przystosowała nasz narząd wzroku do patrzenia na dalsze odległości, nie zaś do wielogodzinnego wpatrywania się w ekran. Wraz z popularyzacją komputerów i zmianą stylu naszego życia coraz więcej osób zaczęło uskarżać się na chroniczne bóle głowy, podrażnienie oraz przemęczenie oczu wywołane wielogodzinną pracą przed monitorem komputerowym. Na początku lat 90. zagadnieniu temu przyjrzeli się okuliści z American Academy of Ophthalmology, którzy orzekli, że zaobserwowane objawy nie są odosobnionymi przypadkami i można zdefiniować je jako Syndrom Widzenia Komputerowego (CVS), czyli zespół zmęczenia oka wywołany zbyt długą pracą przy ekranie komputera.

Szybko znaleziono sposób na walkę z tym syndromem – wystarczyło ustawić wyświetlacz pod kątem 20-50° w odległości od 40 do 75 cm od naszych oczu, sprawić sobie wygodne krzesło i raz na godzinę na chwilę odrywać wzrok od ekranu. Wydawało się, że problem CVS został rozwiązany na dobre. Do czasu, aż w 2007 roku zadebiutował pierwszy iPhone, który rozpoczął erę smartfonów.

Żyjemy w cyfrowym świecie

W 2017 roku firma Captain Cook Research przeprowadziła wśród Amerykanów i Holendrów badania dotyczące wykorzystywania urządzeń wyposażonych w ekrany cyfrowe. Okazało się, że większość ankietowanych spędzała przed wyświetlaczami telefonów, tabletów, komputerów czy telewizorów od 8 do 10 godzin, zaś rekordziści nie odrywali się od nich nawet przez 15 godzin dziennie! Badanie uświadomiło naukowcom, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od cyfrowych treści.

Jednak prawdziwą skalę naszego uzależnienia ujawnił raport „Hindsight is 20/20/20: Protect Your Eyes from Digital Devices”. Wynika z niego, że w 65% przypadków konsumujemy cyfrowe treści, a wśród nich najczęściej, bo aż w 8 przypadkach na 10, sięgamy po smartfony – sprzęty, na które spoglądamy z odległości znacznie mniejszej niż 40 cm. Rozwiązania, które pozwalały skutecznie zapobiec zespołowi CVS, nie mają zastosowania w dobie urządzeń mobilnych.

Nowy wróg naszych oczu

Lekarze szybko dostrzegli korelację pomiędzy używaniem smartfonów a objawami podobnymi do tych spowodowanych przez CVS. Okazało się, że osoby spoglądające na ekran telefonu przez dwie godziny dziennie lub dłużej narażone są na przemęczenie oczu, chroniczne bóle głowy czy zamglone widzenie. Syndrom ten nazwano Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku (DES).

Z tymi dolegliwościami nie możemy poradzić sobie poprzez prostą zmianę przyzwyczajeń; spoglądanie na smartfona z odległości większej niż 40 cm byłoby niewygodne i męczące w dłuższej perspektywie czasowej. Zmęczylibyśmy nie tylko wzrok, zmuszając go do odczytywania małych liter – odsuwając telefon tak daleko od twarzy, nadmiernie obciążylibyśmy także mięśnie rąk, nienaturalnie wyciągając je przed siebie.

Soczewki okularowe Hoya SYNC III

Firma Hoya stworzyła specjalne soczewki okularowe przeznaczone do walki z syndromem DES. W przeciwieństwie do klasycznych soczewek jednoogniskowych, SYNC III wyposażono w specjalną strefę wsparcia akomodacji w ich dolnej części. Zapewnia ona delikatny przyrost mocy, dzięki czemu redukuje zmęczenie oczu podczas pracy w bliży z ekranami urządzeń cyfrowych.

Soczewki Sync III są dostępne w 3 wersjach o różnych wartościach wsparcia akomodacji: Sync III – 5 dla osób wykazujących minimalne i sporadyczne objawy zmęczenia wzroku podczas korzystania ze smartfonów, Sync III – 9 dla osób z umiarkowanymi i częstymi objawami oraz Sync III – 13, przeznaczone dla tych, którzy zmagają się z najsilniejszymi oznakami DES.

Moc soczewek SYNC III dobiera się także do wieku ich użytkownika, a producent zaleca je nie tylko osobom, u których zdiagnozowano syndrom Cyfrowego Zmęczenia Wzroku, lecz także profilaktycznie tym, którzy spędzają przy urządzeniach mobilnych więcej niż 2 godziny dziennie.

Walka na przetrwanie

Nasze oczy nie są przyzwyczajone do intensywnej oraz wielogodzinnej pracy z ekranami urządzeń cyfrowych, dlatego musimy posiłkować się soczewkami, które pozwolą nam zredukować syndrom Cyfrowego Zmęczenia Wzroku oraz poprawić samopoczucie podczas pracy przed komputerem.

W świecie cyfrowego obiegu informacji oraz dominacji smartfonów nie wystarczy wyposażyć się w okulary z antyrefleksem – zakup soczewek ze strefą wsparcia akomodacji może okazać się koniecznością.

Dowiedz się więcej http://info.hoyavision.com/pl/sync-3