[Notka sponsorowana]

Zakładając stronę internetową, na przykład w celu prowadzenia sklepu internetowego, przede wszystkim będziemy potrzebowali odpowiedniego hostingu. Oferta hostingów na rynku jest bardzo duża, niektóre kuszą atrakcyjnymi cenami i promocjami.

Wiele osób nie wie na co zwracać uwagę wybierając hosting, dlatego też kierują się przede wszystkim kryterium najniższej ceny. Jest to poważny błąd. Od jakości hostingu będzie zależało stałe, bezproblemowe działanie naszej strony internetowej. Przerwy w działaniu strony, jej wolne ładowanie – to wszystko sprawia, że skutecznie odstraszamy użytkowników.

Parametry hostingu

Do podstawowych parametrów hostingu należy wielkość powierzchni dyskowej. Jeżeli planujemy stworzenie sklepu internetowego z rozbudowaną bazą produktów, będzie to wymagało odpowiednio dużej przestrzeni dyskowej. Nie należy jednak zapomnieć, że popularne systemy na których budowane są sklepy i strony www jak PrestaShop, Magento, Joomla, czy WordPress, potrzebują w wykonywalnym środowisku dostępnej pamięci RAM na poziomie przynajmniej 256 MB (popularni i najwięksi dostawcy usług hostingowych w Polsce gwarantują zaledwie 128MB). Natomiast do generowania bardzo ważnych plików xml przekazujących informacje np. dla Ceneo lub Google Merchant równie ważnym parametrem jest maksymalny czas wykonywania skryptu (popularni i najwięksi dostawcy w Polsce gwarantują 60 do 90 sekund). W przypadku propozycji firmy UniStyle.pl dostępna pamięć RAM dla skryptu to 512MB, a czas wykonywania to nawet 300 sekund.

Podpięcie certyfikatu SSL

Z punktu widzenia użytkowników Twojej strony, kluczowe znaczenie będzie miało podpięcie certyfikatu SSL. Dzięki temu będą oni mieli pewność, że przesyłane przez nich dane, takie jak na przykład login i hasło są całkowicie bezpieczne. Certyfikat SSL ma szczególne znaczenie w przypadku sklepów internetowych. Podczas zakupów klienci podają takie dane jak swoje imię i nazwisko, adres czy numer karty płatniczej. Dlatego muszą mieć oni pewność, że informacje te będą niedostępne dla hackerów oraz przypadkowych administratorów sieci lokalnych.

Obecnie podpięcie certyfikatu SSL jest koniecznością. Jeżeli to zaniedbamy, osoba, która wchodzi na naszą stronę w pasku adresu zobaczy wyraźne ostrzeżenie, że strona jest niebezpieczna. To sprawi, że klienci, bojąc się kradzieży danych, zrezygnują z zakupów w danym sklepie internetowym. Obecnie wiele firm na rynku oferuje certyfikaty SSL za kilkadziesiąt zł w skali roku. Droższe będą certyfikaty SSL EV, które dodatkowo służą potwierdzeniu tożsamości firmy, a w pasku adresu na zielonym tle prezentują nazwę podmiotu. Niestety, dla osoby bez specjalistycznej wiedzy proces ich podpięcia i instalacji może być bardzo skomplikowany. Z tego powodu warto korzystać z hostingów, które zostały zintegrowane z Let’s encrypt – znanym certyfikatem dostępnym za darmo, który możemy zainstalować dosłownie w kilka sekund. Warto również wybrać firmę, która zagwarantuje osobisty, kwalifikowny podpis elektroniczny (e-podpis). Jeżeli zaczynamy przygodę z e-biznesem z pewnością zaoszczędzi nam wiele czasu. Aktualnie większość spraw urzędowych jesteśmy w stanie załatwić on-line.

Filtrowanie niechcianego ruchu

Obecnie duże znaczenie dla funkcjonalności hostingu mają również możliwości filtrowania niechcianego ruchu. Szczególnie duże znaczenie w tym względzie będzie miała ochrona przed działaniem regbotów, czyli wszelkiego rodzaju botów sieciowych, które bywają wykorzystywane np. do spamowania na stronach internetowych. Dlaczego powinniśmy dbać o filtrowanie niechcianego ruchu na stronie internetowej? Przede wszystkim, w ten sposób unikniesz spamu na swojej stronie, np. w miejscu przeznaczonym na wpisywanie komentarzy użytkowników. Poza tym filtrowanie niechcianego ruchu pozwala na zwiększenie wydajności strony i przyspieszenie jej działania.

Wiele hostingów opiera się na rozwiązaniach typu Cloudflare. Jest to pakiet usług proxy, który – po przeniesieniu delegacji domen na serwis DNS CloudFlare – umożliwia filtrowanie niechcianego ruchu. Jeżeli do tej pory nie korzystaliśmy z tej funkcji i nasz hosting nie oferuje innych opcji, Cloudflare jest najprostszym wyborem.

Wysokiej jakości hostingi, takie jak na przykład hosting Unistyle.pl, oferują jednak własne, autorskie rozwiązania w tym zakresie. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są one od razu zintegrowane z hostingiem i zaprojektowane specjalnie z myślą o nim. Przykładowo hosting Unistyle.pl wykorzystuje autorskie rozwiązanie AIPA (Abuse IP Atomizer), które charakteryzuje się wysoką skutecznością.

Wybierz serwer, który fizycznie znajduje się na terenie UE

Wiele osób może być zdziwionych tym, że znaczenie może mieć również to, gdzie fizycznie znajduje się serwer, z którego korzystamy. Przecież możliwości techniczne pozwalają nam na wybór jakiegokolwiek na świecie. Powinniśmy wybrać jednak serwer położony w państwie, które przykłada duże znaczenie do ochrony danych osobowych. W przeciwnym razie możemy narazić dane naszych użytkowników.

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy lub inną działalność gospodarczą, to pamiętaj o tym, że zgodnie z „Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych” (RODO), które wejdzie w życie 25 maja 2018 r. dane osobowe Twoich klientów mają obowiązek być przechowywane na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że jesteśmy prawnie zobligowani do wyboru hostingu, który znajduje się na terenie Unii Europejskiej. Dodatkowo, hostingodawca poinformowany o tym że przechowuje Dane Osobowe, staje się automatycznie Procesorem Danych i zoblikowany jest do spisania z klientem specjalnej umowy. Ten warunek spełnia np. hosting Unistyle.pl.

Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi informacjami o opłatach

Często możemy się spotkać z pozornie bardzo korzystnymi ofertami bardzo taniego lub nawet darmowego hostingu stron www. Powinniśmy być ostrożni. Korzystanie z hostingu generuje realne koszty. Tanie hostingi bardzo często nie oferują podstawowych funkcjonalności i zabezpieczeń, ograniczoną przestrzeń dyskową czy pozwalające na niewielki ruch na stronie. Ponadto nie mamy gwarancji, że serwis internetowy w który włożyliśmy dużo pracy nie zniknie z sieci jak kamfora na darmowym hostingu, który zwykle nie daje żadnych gwarancji.

Ponadto może się okazać, że „tani” lub „darmowy” hosting będzie wiązał się z dużymi opłatami – na przykład, gdy limity ruchu na stronie zostaną przekroczone. W wielu przypadkach opłaty za korzystanie z hostingu są co prawda dosyć niskie, jednak po upływie okresu umowy okazuje się, że jej przedłużenie wiąże się już z wysoką opłatą. W takiej sytuacji pozostaje nam ją uiścić i przepłacić lub przenieść sklep na inny hosting, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami oraz przerwą w jego funkcjonowaniu.

[Notka sponsorowana]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!