Tsinghua Unigroup Ltd. przytuliło około 150 miliardów juanów, czyli 22 miliardy dolarów, ze strony dwóch wspieranych przez państwo przedsiębiorców. Środki te mają zostać wykorzystane na rozszerzenie działalności do skali globalnej.

Współpracujący z władzami państwa producent CPU otrzymał około 100 miliardów juanów od China Development Bank, które to mają zostać wypłacone do 2020 roku. Następne 50 miliardów pochodzi od narodowego funduszu ustanowionego w roku 2014, aby napędzić rozwój krajowych półprzewodników.

Choć firma nie uściśliła, jak dokładnie zostanie wykorzystany ten kapitał, Unigroup agresywnie nabywało ostatnio mniejsze spółki i w dodatku pozwoliło sobie na budowę wartej 30 miliardów dolarów fabryki w mieście Nanjing, która będzie największym zakładem tego typu w całym kraju. Kapitał ten ma więc generalnie „pozwolić na silne wsparcie gwałtownej ekspansji Unigroup na rynku” oraz „napędzić proces technologicznego rozwoju”.

Chiny mają zamiar wydać około 150 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat, aby rozsiąść się na tronie lidera w projektowaniu i produkcji półprzewodników, w czym postarają się im przeszkodzić Stany Zjednoczone. Unigroup i inne pochodne firmy nabyły w ostatnich latach wiele mniejszych przedsiębiorstw, takich jak Microelectronics Inc., Spreadtrum Communications Inc., a także podpisały one porozumienie z Western Digital Corp.

źródło: bloomberg.com | zdjęcie: reuters.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej