WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czujnik EQ-Radio, który wykrywa emocje bezprzewodowo

Naukowcy z MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory stworzyli urządzenie o nazwie „EQ-Radio”. Potrafi ono wykrywać zdalnie emocje poprzez emisję sygnałów bezprzewodowych przy dokonywaniu pomiaru tętna i oddechu. Testy wskazują, że urządzenie trafnie odczytuje emocje w 87 procentach. Potrafi wykryć czy dana osoba jest podniecona, szczęśliwa, zła czy smutna. Nie wykorzystuje do tego ani czujników montowanych na ciele, ani oprogramowania do rozpoznawania twarzy.

Lider projektu Mingmin Zhao powiedział, że EQ-Radio może znaleźć zastosowanie w inteligentnych domach, gdzie może wykorzystać informacje o emocjach domownika, aby dostosować muzykę, a nawet zasugerować, żeby poszedł on na spacer jeśli był smutny przez kilka dni. Zhao dodaje, że zdalne monitorowanie emocje mogłoby zostać w przyszłości wykorzystane do diagnozowania takich stanów jak depresja i lęk.

Zhao i współautorzy, Dina Katabi i Fadel Adib, zaprezentują swoją pracę w październiku na MobiCom w Nowym Jorku. Czujniki umieszczane bezpośrednio na ciele są niewygodne w noszeniu, a odczytywanie emocji z twarzy wymaga dokładnego uchwycenia jej przez kamerę. Dlatego też urządzenie wykorzystuje sygnały radiowe – wysyła je i odbiera odbite, a odpowiedni algorytm przetwarza zebrane dane, aby uzyskać puls.

W eksperymencie EQ-Radio skanował 30 ochotników, z odległości około jednego metra. Ochotnicy słuchali muzyki, patrzyli na zdjęcia, albo oglądali filmy, które miały pomóc im przywołać wspomnienia, które sprawiały, że czuli się szczęśliwi, podekscytowani, smutni, źli lub neutralni.

EQ-Radio osiągnął poziom dokładności porównywalnej do metod korzystających z czujników montowanych bezpośrednio na ciele. Naukowcy zauważają, że urządzenie może być w przyszłości stosowane do nieinwazyjnego monitorowania stanu zdrowia i diagnozowania stanów chorobowych, takich jak zaburzenia rytmu serca.

Źródło: http://spectrum.ieee.org/